Për herë të parë, Erdogan emëron një grua në krye të Bankës Qendore turke

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka emëruar në krye të Bankës Qendrore të vendit Hafize Gaye Erkan, një financiere që ka jetuar dhe punuar në SHBA për më shumë se dy dekada, një lëvizje kjo për të cilën Bloomberg raportoi se mund të shënonte fundin e normave shumë të ulëta të interesit si dhe ndërhyrjeve qeveritare për rritjen e vlerës së monedhës vendase.

Kjo është hera e parë që në krye të Bankës Qendrore turke vendoset një grua. Erkan ka punuar për Goldman Sachs Group Inc për gati dhjetë vite dhe ka qenë bashkëdrejtore ekzekutive e First Republik Bank deri 1 vitë e gjysëm para se ajo bankë të falimentonte në muajin maj.

Në krye të bankës qendrore turke, 43 vjeçarja zëvendëson Sahap Kavcioglu, i cili mbështeti fuqishëm pretendimin e Erdoan se ulja e normës së interesit ishte mënyra më e mirë për të luftuar inflacionin.

Aftësitë e drejtores së re për të ngadalësuar rritjen e çmimeve dhe rikthimin e investitorëve të portofolit do të varet nga fakti se sa autonomi Erdoan, i cili e përshkruan veten si armik të normave të larta të interesit,  do t’i japë asaj.

Të fundit

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet Naim Stafuka

Vijon operacioni i SPAK në disa qytete të vendit pas lëshimit të 50 urdhër-arresteve për kapjen e "kokave" të krimit. Mes urdhër-arresteve të firmosura nga...

Lajme të tjera

Web TV