Presidentja Vjosa Osmani fton serbët me banim në Kosovë të ndjehen si në shtëpinë e tyre

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Serbët do të kenë të gjithë mbështetjen tonë në Kosovë…

Nga Monada Mehmetaj

Sot ne sallen plenare te PE-se ishte e ftuar zonja Vjosa Osmani Presidente e shtetit te pavarur te Kosoves , cila mbajti nje fjalim lidhur me qendrimin politik te shtetit  te Kosoves.

Gjate fjalimit te saj u ndal  fillimisht ne figuren e Ibrahim Rugoves i cili eshte nderuar edhe me cmimin Sakharov ne po kete salle duke u ndalur me tej ne luften qe zhvillohet sot ne Ukraine. Presidentja Osmani ftoj hapur  qytetaret serb me banim ne Kosove te ndjehen ne shtepine e tyre dhe premtoj qe do te kene mbeshtetjen e te gjitheve.Nga foltorja znj Osmani pershendeti gjithashtu delegacionin e Presheves duke u shprehur se do te jene ne perkrahje te tyre per paqe e stabilitet. Zonja Osmani beri nje permbledhje te rrugetimit historik te shtetit te Kosoves nga lufta e saj e deri me tani. E vetmja menyre per te fituar, theksoi Presidentja, jane aleancat.

Zonja Osmani shprehu  mirenjohje per te gjithe mbeshtetjen qe PE i ka dhene nder vite e deri me sot, shprehu besnikeri dhe aleance ne qendrimin politik ne krahe te vendeve anetare te Bashkimit Europian si dhe besnikeri ne politikat e perbashketa dhe nuk i kemi hedhur kurre syte gjekundi theksoi znj Osmani.

Duke u mdalur ne figuren e gruas ne kompleksiten nominoje disa gra qe kane lene gjurme me perkushtimin dhe karakterin e tyre te vendosur si modele ne shoqerine e historine e sotme te vendit.

Duke u ndalur ne figuren e Adem Demacit si mbrojtes i lirise njerezore, zonja Presidente u rikthye edhe nje here luftes ne Ukraine duke paralelizuar historine e dy shteteve, si dhe ngjashmerine e ngjyrave, blu e te verdhe te te dy flamujve.

Lexo edhe :  Babai i Naim Murselit tregon se është takuar me djalin e tij në burg, ja çfarë biseduan

Fjalimi u shoqerua me duartrokitjen e eurodeputeteve ne salle si dhe  me shtrngimin e duarve me Presidenten e PE-se zonjen Roberta Metsola. Fjalimin e duartrokiti dhe zonja Macron e pranishme si vizitore ne salle.

Të fundit

Marrëveshja për emigrantët/ Balla: 4 % e sfidës së Italisë do të trajtohet nga Shqipëria

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka folur në Komisionin e Politikës së Jashtme përsa i përket marrëveshjes Shqipëri-Itali për...

Me Kadare në fyt

Nga Edison Ypi Kockë në fyt, halë në fyt, qelqe në fyt, gozhdë në fyt, brisk në fyt. Këto dhe të tjera si këto janë...

Siguroi armën për vrasjen/ Lihet në burg i dyshuari i katërt per vrasjen e Liridonës

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën me paraburgim ndaj të akuzuarit të katërt, për vrasjen e Liridona Ademaj-Murseli. Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar...

Çfarë do të ndodhë në pranverë? Gazetari: Rama po përgatit ‘fshesën’ në parti

Gazetari Lavdrim Lita tha se kryeministri Edi Rama po përgatit një skemë të cilën ai do ta përdorë në pranverë për të shkëputur partinë...

Ju prezantojmë 5 produktet që nuk e njofin afatin kohor

Mund të qëndrojnë prej vitesh në dollapin tuaj dhe sërish mund t’i konsumoni. Cilat janë pesë nga produktet kryesore që nuk njohin datë skadence? Mund...

Lajme të tjera

Web TV