Rusia nuk ndalet, sulmon me dronë iranianë disa qytete të Ukrainës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mbrojtja ajrore ukrainase rrëzoi 32 nga 35 dronë iranianë ‘Shahed’ të lëshuar nga Rusia të martën herët në mëngjes, shumica prej tyre ndaj rajonit të Kievit. Njoftimi u bë nga zyrtarë ukrainas. Sulmi ekspozoi boshllëqet në mbrojtjen ajrore të vendit pas pothuajse 16 muajsh lufte.

Forcat ruse vunë në shënjestër kryesisht rajonin rreth kryeqytetit ukrainas në një sulm me dronë që zgjati rreth tre orë, por mbrojtja ajrore ukrainase në këtë zonë rrëzoi rreth 22 prej tyre.

Kjo ishte pjesë e një sulmi më të gjerë ndaj rajoneve të Ukrainës, që shtrihej deri në rajonin e Lvivit, në perëndim të vendit, pranë Polonisë.

Dronët ‘Shahed’ arritën deri në Lviv për shkak të paaftësisë së sistemeve të mbrojtjes ajrore ukrainase për të mbuluar një zonë kaq të gjerë, tha zëdhënësi i forcave ajrore ukrainase, Yuriy Ihnat.

Sistemet e mbrojtjes ajrore janë kryesisht të përqëndruara në mbrojtjen e qyteteve të mëdha dhe objekteve kyçe të infrastrukturës, përfshirë centralet bërthamore dhe vijën e parë të frontit, tha ai./VOA

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV