test

3 këshilla për të shmangur shtimin në peshë gjatë pushimeve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Festat janë ditë relaksi, ditët kur shkëputemi nga programi ditor, nga dieta apo edhe palestra. Një ose dy pije të tjera, një akullore, ushqim i mjaftueshëm nga tavernat dhe restorantet… Mirëpo, kështu vijnë dhe kilogramët e tepërt dhe më pas heqja e dhjamit pas pushimeve do bëhet një punë shumë e vështirë. Për këtë arsye ne ju sjellim tre këshilla që duhet të ndiqni në mënyrë që të mund të shijoni kënaqësinë e festave, pa pasur problemin e kilogramëve.

Uji
Është verë, duhet të pish ujë. Është e domosdoshme për funksionimin e duhur të trupit tonë. Gjithashtu na jep ndjesinë se jemi të fryrë nga ushqimi, pa ngrënë. Kjo nuk do të thotë që ju duhet ta zëvendësoni ushqimin me ujë. Megjithatë, është zgjidhja më e mirë nëse i ndiejmë ato dëshira për ushqime të kota.

Mëngjesi i pasur
Një mëngjes i pasur ndihmon metabolizmin dhe mund të na mbajë për orë të tëra. Nuk ka nevojë për ekzagjerime dhe ëmbëlsira. Një mëngjes i duhur dhe i pasur nga drithërat (pa sheqer) deri tek buka e thekur është zgjidhja më e mirë për vaktin tuaj të parë të ditës.

Sa më shumë fruta të thata
Frutat, arrat dhe drithërat janë zgjedhja e duhur kur të keni uri gjatë ditës. Mundohuni të shmangni ëmbëlsirat, sanduiçët dhe patatet e skuqura.

Të fundit

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për...

Samiti i Paqes për Ukrainën, Spiropali takohet në Zvicër me zv.Presidenten e SHBA-ve

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është takuar me Zv.Presidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris. Takimi është zhvilluar në...

Trump me deklarata të forta ndaj Zelenskyt: Shitësi më i madh në histori

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është "shitësi më i madh në histori. Sa herë që vjen në këtë vend ai largohet me 60 miliardë dollarë....

Udhëheqësit botërorë në Samitin e Paqes për Ukrainën që mbahet në Zvicër, ç’do ndodhë?

Udhëheqësit botërorë në samitin e paqes në Ukrainë që po mbahet në Zvicër, pritet të miratojnë një deklaratë që riafirmon integritetin territorial të Kievit. Më...

Sot Kurban Bajrami, Kryetarja e Kuvendit uron besimtarët: Sakrificën në emër të besimit

Kryetarja e parlamentit të Shqipërisë Lindita Nikolla ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Nikolla shprehet ndër të tjera që sakrificën në emër...

Lajme të tjera

Web TV