Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

Inteligjenca artificiale po trajnohet për të qenë mësuesi i së ardhmes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zhvillimet e fundit në fushën e inteligjencës artificiale (AI) ka të ngjarë të shënojnë fillimin e fundit të klasës tradicionale, parashikon një nga ekspertët kryesorë në këtë fushë.

Stuart Russell, një profesor britanik i shkencave kompjuterike në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley, tha se tutorët e personalizuar të bazuar në modelin ChatGPT kanë potencialin për të pasuruar arsimin dhe për të zgjeruar aksesin në të duke sjellë mësimdhënie të personalizuar në çdo familje në botë duke përdorur një smartphone.

“Arsimi është përfitimi më i madh që mund të kërkojmë në vitet e ardhshme”, tha Russell përpara se të fliste në konferencën globale të AI for Good të organizuar në Gjenevë nga OKB. “Ne duhet të jemi në gjendje që brenda disa viteve të ardhshme, ndoshta para fundit të dekadës, të sjellim arsim të cilësisë së lartë për çdo fëmijë në këtë planet”. Megjithatë, ai paralajmëron se shfrytëzimi i një teknologjie kaq të fuqishme për qëllime arsimore përfshin edhe rreziqe, si ai i “shpëlarjes së trurit”. Russell citoi prova nga studimet njerëzore që tregojnë se mësimi i individualizuar mund të jetë tre deri në katër herë më efektiv se mësimi në klasë, duke i lejuar fëmijët të shfrytëzojnë imagjinatën.

Aplikacionet kërkimore

OpenAI, kompania që qëndron pas ChatGPT, tashmë po hulumton aplikacionet edukative celulare dhe në mars njoftoi se po bashkëpunonte me një OJQ arsimore, Khan Academy, për të kontrolluar një mësues virtual. Kjo perspektivë mund të shkaktojë një “frikë legjitime” midis arsimtarëve se “më pak mësues do të punësohen në të ardhmen – ndoshta asnjë”, tha Russell. Megjithatë, ai parashikon se prania njerëzore do të vazhdojë të jetë e pazëvendësueshme, por do të ndryshojë rrënjësisht nga mësuesi tradicional. Ai ndoshta do të luajë rolin e “mbikëqyrësit” dhe njëkohësisht do të marrë përsipër edukimin politik dhe moral të fëmijëve.

Lexo edhe :  Më mirë fëmijën në çerdhe apo tek gjyshërit, ja cila do të ishte zgjidhja ideale për të

Mësimi i personalizuar është më efektiv se ai në klasë, por shfrytëzimi i një teknologjie kaq të fuqishme në arsim mbart rrezik.

“Ne nuk e kemi bërë ende eksperimentin, kështu që nuk e dimë nëse një sistem AI do të mjaftojë për një fëmijë. Ka motivim dhe bashkëpunim. Ne duhet të sigurojmë që aspektet sociale të fëmijërisë të ruhen dhe promovohen,” komentoi ai.

Russell ka kaluar vite duke theksuar rrezikun e lartë të inteligjencës artificiale dhe ai bashkë-nënshkroi një letër të hapur dërguar në mars për të gjitha kompanitë që punojnë në zhvillimin e saj, duke u kërkuar atyre të ndalojnë përfshirjen në një “garë jashtë kontrollit për AI”.

Megjithatë, kontrolli i AI paraqet çështje të mëdha teknike, pasi edhe ekspertët nuk mund të vlerësojnë se sa i dukshëm është rreziku i humbjes së kontrollit të një sistemi.

“Ne nuk e dimë nëse këto sisteme kanë aftësinë për të menduar në mënyrë racionale dhe për të organizuar diçka,” argumenton Russell.

“Së shpejti miliarda njerëz do të kenë akses çdo ditë në sistemet e AI. Nuk e dimë se në cilin drejtim mund të ndryshojnë opinioni publik global dhe tendencat politike”, përfundon ai.

Të fundit

23% e familjeve shqiptare, të varura nga remitancat

23% e familjeve shqiptare janë të varura nga dërgesat e emigrantëve. Ky është konstatimi i Bankës Botërore, në një...

Vera me temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush?

Temperaturat e nxehta janë të mundimshme. Njeriu djersin dhe lodhet më shumë gjatë verës si pasojë e këtyre temperaturave. Dushi tingëllon idea më e mirë...

VIDEO/ Ilir Meta gjen ilaçin ndaj vapës: Ja paça borxh Bes Kallakut dhe….

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, duket se ka gjetur ilaçin e kësaj vape të tmerrshme të ditës së sotme. Ai është zhytur...

Privati kërkon punonjës krahu – Cilat janë zanatet me të kërkuara nga tregu aktualisht?

Ecuria pozitive e sektorit të turizmit dhe ndërtimit, dy nga fushat të cilat janë kyç për rritjen ekonomike në Shqipëri dhe nxitjen e konsumit,...

Veliaj mbështet kandidatin e PS, Vangjel Tavon: Himara do vijojë të jetë histori suksesi

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj i ka shprehur mbështetjen kandidatit të PS për Bashkinë e Himarës, Vangjel Tavo. Përmes një videomesazhi nga Jala, ku...

Lajme të tjera

Web TV