test

“Palasë-Dhërmi për 7 minuta”/ Ja akset e reja në Jug, gati rruga Orikum-Dukat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar akset e reja në jug, Orikum-Dukat dhe Palasë-Dhërmi.

I shoqëruar nga ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku, Rama ka inspektuar akset të cilat jo vetëm do shkurtojnë distancat por edhe trafikun në këtë sezon të ngarkuar turistik.

Rruga Orikum-Dukat është e aksesueshme por është ende në punim e sipër, ndërsa segmenti i ri Palasë- Dhërmi do e përshkojë rrugën për 7 minuta, duke shkurtuar me 20 minuta rrugën e vjetër

“Është e aksesuesme por kërkojmë edhe ndihmën e policisë rrugore për sigurinë rrugore. Në përfundim pasi të jenë mbyllur të gjitha veprat e artit dhe pjesa e bimësisë, do kalojmë në asfalt që do jetë mbyllja përfundimtare.

Në segmentin Palasë-Dhërmi. Pasi kalojmë tunelin e Llogarasë që ka progres shumë të mirë, jemi në segmentin Palasë-Dhërmi, i përfunduar dhe i hapur. Kjo rrugë ka shkurtuar mbi 3 km dhe në kohë mbi 20 minuta. 7 minuta nga Palasa në Dhërmi.

Është një rrugë që ka funksionalitetin e plotë dhe nuk krijon trafik. Zona turistike po vazhdon të zhvillohet edhe më tutje, parashikohet që tq kemi një rrugë të re, pa prekur vijën bregdetare e cila do të lidhë edhe Porto Palermkon. Synimi është që rrugën ta lidhim deri në Sarandë.

Rruga e vjetër bllokohej në fundjavë, bumi i turistëve është i padiskutueshëm këtë vit. Kjo është një rrugë në kushtet e plota të sigurisë me të gjitha sinjalistikat”-tha Balluku.

Të fundit

Shqipëria befason Dalicin, trajneri i Kroacisë: Nuk e prisja kaq të vështirë

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic doli në konferencë pas barazimit 2-2 me Shqipërinë në Europian. “Ky është një turne në...

Takimi i parë i eurodeputetëve në Greqi, pjesë edhe Fredi Beleri, zbardhen detajet

Në takimin e parë të eurodeputetëve të partisë së Mitsotakis, ka marrë pjesë nëpërmjet nëpermjet nje video-konference dhe kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi...

Këngëtari shqiptar jep lajmin e bukur, bëhet baba për herë të parë

Këngëtari i njohur Ermal Meta është bërë baba për herë të parë. Lajmin e bukur e ka dhënë vetë Ermali përmes një postimi në...

Bimët mjekësore, eksporte të sigurta drejt tregjeve elitare të BE-së

Bimët medicinale dhe aromatike janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë në Malësinë e Madhe, duke punësuar qindra burra dhe gra në mbjelljen, grumbullimin...

‘Çmendet’ moti/ Përmbytjet bëjnë kërdinë në këtë vend, 9 viktima dhe 17 të zhdukur

Të paktën 9 persona kanë vdekur dhe 17 të tjerë mbeten të zhdukur për shkak të shirave të dendur në Kinë, njoftoi media shtetërore...

Lajme të tjera

Web TV