Përfitimet e përdorimit të inteligjencës artificiale në zbulimin e kancerit të gjirit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përdorimi i inteligjencës artificiale në depistimin e kancerit të gjirit është i sigurt dhe pothuajse mund të përgjysmojë ngarkesën e punës së radiologëve, sipas studimit më gjithëpërfshirës.

Kanceri i gjirit është kanceri më i përhapur globalisht, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë; më shumë se 2.3 milionë gra e zhvillojnë këtë sëmundje çdo vit.

Depistimi mund të përmirësojë prognozën dhe të zvogëlojë vdekshmërinë duke dalluar kancerin e gjirit në një fazë më të hershme dhe më të trajtueshme. Rezultatet paraprake nga një studim i madh sugjerojnë se ekzaminimi i inteligjencës artificiale është po aq i mirë sa dy radiologë që punojnë së bashku, nuk rrit rezultatet false dhe pothuajse përgjysmon ngarkesën e punës.

Rezultatet e analizës së përkohshme të studimit, i cili përfshiu më shumë se 80,000 gra, u botuan në revistën Lancet Oncology.

Studimi është vlerësuar nga ekspertët si shumë pozitiv dhe ata janë të mendimit se inteligjenca artificiale mund të ndihmojë në përshpejtimin e diagnostikimit te gratë për ta zbuluar kancerin në një fazë të hershme dhe për të shpëtuar më shumë jetë.

Të fundit

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Lajme të tjera

Web TV