Cili aplikacion i mesazheve është më i sigurti?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shumica e përdoruesve kanë disa aplikacione në telefonin e tyre që i përdorin për komunikim. Sa të sigurta janë këto aplikacione dhe a janë të mbrojtura mesazhet tuaja?

Një grup ekspertësh nga agjencitë “Tech Policy Press” dhe “Convocation Research and Design” bënë një studim shterues të aplikacioneve më të njohura të mesazheve dhe publikuan rezultatet në një punim.

–Edhe ata që shqetësohen më shumë për privatësinë rrallë kanë informacion të mjaftueshëm për të marrë vendime që janë në interesin e tyre më të mirë. Ekziston një hendek i rëndësishëm midis premtimit të kriptimit dhe kërcënimeve për të siguruar mesazhe në praktikë.

Ne hasëm forma të ndryshme të “folklorit të sigurisë” që merr vendime në emër të përdoruesve dhe jo të bazuar në informacione të bazuara në fakte, si dhe “nihilizëm të sigurisë”, një ndjenjë mes disave se nuk ka asnjë mënyrë për të komunikuar në mënyrë të sigurt, shkruajnë autorët e studimit. .

Punimi analizoi aplikacionet e komunikimit të “Apple”, “Facebook Messenger”, “Google Messages”, “Signal”, “Telegram” dhe “Whatsapp”. Studimi u fokusua në mënyrën se si njerëzit reagojnë ndaj këshillave në aplikacion dhe si e kuptojnë ata kuptimin e çdo veçorie.

Pas testimit të aplikacioneve, ekspertët arritën në përfundimin se Signal është aktualisht aplikacioni më i sigurt i mesazheve, por me një paralajmërim të vogël. Gjegjësisht, kërkesa për të shfaqur numrin e telefonit (dhe për t’u identifikuar me zbulimin e detyrueshëm të numrit të telefonit) ende e bën atë aplikacion të prekshëm, megjithëse më pak se të tjerët.

Ekspertët sugjeruan që kompanitë duhet të lejojnë ndezjen dhe çaktivizimin e çdo veçori që ndikon në privatësinë dhe sigurinë e të dhënave, dhe të zbatojnë cilësime më të hollësishme që do t’i lejojnë përdoruesit me rrezik të lartë të përshtatin shërbimin sipas nevojave të tyre – të tilla si fshirja e mesazheve, fshirja e regjistrave të thirrjeve dhe historisë.

Lexo edhe :  S’mund të bëni më ‘screenshot’! “WhatsApp” vjen me rregulla të reja

Sipas tyre, siguria kriptografike e një aplikacioni nuk do të thotë se është i sigurt sepse disa aplikacione si Telegram dhe Facebook Messenger nuk arrijnë të zbatojnë enkriptimin. Përveç kësaj, pak përdorues i njohin të gjitha opsionet dhe i kuptojnë ndryshimet në dizajnin e disa aplikacioneve që tregojnë nivelin e ndryshëm të sigurisë.

Çfarë u mbetet përdoruesve? Autorët e punimit japin disa këshilla specifike.

Asgjë nuk është plotësisht e sigurt

Përdoruesit duhet të konsiderojnë se sa rrezik është siguria e tyre, domethënë sa të ndjeshme janë të dhënat që duan të dërgojnë përmes një aplikacioni të caktuar. Ata duhet të jenë të vetëdijshëm se asnjë mjet komunikimi dixhital nuk është plotësisht i sigurt. Megjithatë, shumica e përdoruesve që nuk janë të angazhuar në biznese të rrezikshme dhe nuk janë në shënjestër nga autoritetet ose hakerat do të jenë të kënaqur me nivelin e mbrojtjes të ofruar nga aplikacionet e mesazheve.

Të fundit

Vrasja e 50 vjeçarit në Durrës, arrestohet njëri nga djemtë e tij

Arrestohet djali i madh i familjes Meta për vrasjen e kryefamiljarit në Durrës. Gazetari Leonidha Musaj raportoi më herët...

Ekspertët thonë se po krijohet në heshtje një trend i ri për bukurinë

Mbase nuk e keni vënë re, por në botën e bukurisë ka aktualisht një lëvizje, sipas së cilës, minimalizmi konsiderohet shumë. Për të qenë...

“Nuk e ka ekzekutuar vajza”/ Karamuço nxjerr detaje nga vrasja e 50-vjeçarit në Durrës!

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço thotë se vrasja e 50-vjeçarit Pëllumb Meta nuk mund të jetë kryer nga vajza e tij 19-vjeçare Hygerta Meta. Në...

Parlamenti gjerman miraton projektligjin për legalizimin e kanabisit

Ligjvënësit gjermanë kanë miratuar legalizimin e kanabisit në vend. 407 deputetë votuan në favor të legjislacionit të paraqitur nga koalicioni qeverisës, i përbërë nga...

Shi dhe erë e fuqishme, çfarë na pret nga nesër

Moti gjatë fundjavës që na pret, do të dominohet nga reshje të përqendruara më shumë në disa qarqe të vendit. Edhe pse nuk parashikohen...

Lajme të tjera

Web TV