HISTORIKE! India bëhet vendi i parë në botë që ul anijen kozmike në polin jugor të Hënës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

India është bërë vendi i parë në botë që ka ulur me sukses një anije kozmike në polin jugor të Hënës.

Lajmin e bënë të ditur mediat e huaja, sipas të cilave, vendi bëhet i katërti që ul me sukses një anije kozmike në Hënë, por është i pari që prek polin jugor hënor relativisht të paeksploruar.

Chandrayaan-3 kishte synuar të bëhej anija e parë kozmike që do të prekë në një rajon të sipërfaqes hënore që mendohet se përmban kratere të thella me akull uji. Por ajo u rrëzua gjashtë javë pas lëshimit

Ulja e suksesshme u prit me brohoritje dhe duartrokitje nga kontrolli i misionit në Qendrën Hapësinore Satish Dhawan.

Kryeministri Narendra Modi zhvilloi një bashkëbisedim virtual me qendrën hapësinore për të parë uljen, ku ndërsa anija kozmike u ul, u valëvit edhe një flamur i vogël indian.

Duke mbajtur një fjalim triumfues për Organizatën Indiane të Kërkimeve Hapësinore (ISRO), ai tha: “Kjo është rrahja e zemrës së 1.4 miliardë njerëzve. Kjo është India e re, fillimi i ri, mendimi i ri i përpjekjeve të reja.

“Kjo është një veçori e shkëlqimit të Indisë, ne bëmë një premtim dhe e bëmë të vërtetë atë.

“Ky është një moment historik dhe për çdo indian, ne jemi të gjithë shumë krenarë”, shtoi ai.

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV