9 arsye që e bëjnë rrushin “mbretin” e frutave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rrushi është i shijshëm, me lëng dhe ideal për ditët e nxehta të verës.Nuk është rastësi që konsiderohen si “mbreti i frutave”, sepse ka përfitime të vlefshme shëndetësore.

Ashtu si shumica e frutave, edhe rrushi përmban vitamina, minerale dhe fibra të vlefshme, thelbësore për trupin. Ekspertët sugjerojnë se një dietë e shëndetshme karakterizohet nga një konsum i lartë i frutave dhe perimeve, të cilat përmbajnë lëndë ushqyese të rëndësishme që mbrojnë trupin nga rreziqet serioze shëndetësore si kanceri, diabeti dhe sëmundjet e zemrës.

Siç thekson Shoqata Australiane e Rrushit të Tavolinës, të gjitha llojet e rrushit përmbajnë komponentë të rëndësishëm. Një prej tyre është resveratroli, një polifenol i mrekullueshëm, i cili gjendet në sasi më të larta kryesisht në lëkurën e rrushit të kuq.

Nëntë përfitime më të rëndësishme shëndetësore nga konsumimi i rrushit janë:

Forcon sistemin imunitar

Rrushi është i pasur me vitaminë C, e cila luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e sistemit imunitar, zhvillimin e indit lidhës dhe shërimin e plagëve.

Rrush mbron nga shenjat e plakjes

Resveratroli, i njohur si “reverse all”, ndihmon në parandalimin e shenjave të plakjes, si dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës.

Ky frut promovon shëndetin e syve

Duke përfshirë rrushin në dietën tuaj, do të siguroni nivele më të ulëta të proteinave inflamatore, por edhe sasi më të larta të proteinave që mbrojnë retinën e syrit nga dëmtimi.

Rrushi rrit funksionin e trurit

Resveratroli rrit rrjedhjen e gjakut në tru dhe mund të rrisë performancën njohëse, si dhe të ndihmojë në heqjen e pllakave dhe radikaleve të lira, të cilat ndikojnë në tru. Studimet kanë treguar se një dietë e pasuruar me rrush mund të ndihmojë gjithashtu në mbrojtjen kundër mosfunksionimit të trurit, veçanërisht në zonat që lidhen me zhvillimin e sëmundjes së Alzheimerit.

Lexo edhe :  Veti detoksifikiuese dhe antioksiduese/Fruti që do ju ndihmojë të hiqni dhjamin nga barku

Përmirëson lëvizshmërinë e kyçeve

Polifenolet, të përfshira në sasi të mëdha në rrush, ndihmojnë në përmirësimin e fleksibilitetit dhe lëvizshmërisë së kyçeve.

Vepron si anti-inflamator i fortë

Rrushi është i pasur me enzima me veti anti-inflamatore, duke siguruar mbështetje për arteriet, zemrën, duke lehtësuar përgjigjen alergjike dhe duke rritur funksionet riparuese.

Rrushi jep energji

Rrushi është një rostiçeri ideale për mëngjes ose pasdite, pasi mund të rrisë nivelet e energjisë në trup.

Ky frut të mbron nga rreziku i sëmundjeve të rënda

Rrushi është i pasur me antioksidantë, të cilët ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidativ, i cili lidhet me sëmundje të rënda si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe sëmundja e Alzheimerit. Falë përmbajtjes së lartë të kaliumit, rrushi ndihmon në luftimin e shfaqjes dhe efekteve të presionit të lartë të gjakut, kolesterolit të lartë, si dhe sëmundjeve të zemrës, veshkave dhe kockave. Kaliumi është jetik për funksionin e veshkave dhe zemrës, tkurrjen e muskujve dhe transmetimin e sinjalit nervor, ndërsa resveratroli ndihmon në zgjerimin e enëve të gjakut, duke lehtësuar rrjedhjen e gjakut. Së fundi, vitamina K ndihmon në koagulimin e gjakut dhe shëndetin e kockave.

Kanë veti kundër kancerit

Rrushi përmban një gamë të gjerë fitonutrientësh, nga karotenoidet tek polifenolet, të cilët, sipas disa studimeve, ndihmojnë në parandalimin e disa llojeve të kancerit, si dhe në ruajtjen e shëndetit kardiovaskular. Përveç kësaj, resveratroli ndihmon ADN-në të riparojë dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira. /  S.M

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV