Stuhia “apokaliptike” godet Greqinë/ Rrëzohet helikotperi, disa zona pa energji elektrike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Greqia qendrore dhe jugore është mbërthyer nga moti i keq që ka sjellë stuhia e dytë e fuqishme këtij muaji “Elias”.

Piloti i një helikopteri rezulton i zhdukur pas rënies së mjetit fluturues në veri të ishullit Eubea, ndërsa situata më e vështirë me përmbytjet është në Volos.

Ky filmim tregon momentet e rënies së një helikopteri civil në veri të ishullit Eubea në Greqi, paraditen e kësaj të Enjteje.

Piloti i një helikopteri rezulton i zhdukur pas rënies së mjetit fluturues në veri të ishullit Eubea, ndërsa shkak i rënies janë erërat e forta dhe shikueshmëria jo shumë e qartë si pasojë e motit të keq që ka sjellë me vete stuhia e fuqishme “Elias”.

Helikopteri po fluturonte drejt Volosit. Pikërisht, ky qytet dhe zonat përreth janë të goditurit më rëndë gjatë orëve të fundit nga përmbytjet masive që shkaktuan reshjet e dendura të shiut.

Përmbytjet prekën çdo cep të qytetit, deri në qendër, duke shkaktuar dëme të mëdha infrastrukturore dhe ndërprerje të energjisë elektrike. Deri më tani nuk flitet ende për të lënduar apo viktima.

Autoritetet po evakuojnë qytetarët nga zonat ku situata është më e vështirë, ndërsa thirrje u është bërë të qëndrojnë në katet e larta të ndërtesave. Pritet që stuhia e dytë e fuqishme e këtij muaji të sjellë vështirësi gjatë orëve në vazhdim edhe në të tjera zona të Greqisë jugore e qendrore./e.t

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV