test

I nxehti prek të gjithë Evropën në fillim të tetorit, ja sa do të vijojnë temperaturat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

I nxehti ka prekur sërish të gjithë Evropën. Në Spanjë, temperaturat 10 gradë mbi normalen janë të pazakonta këtë fillim tetori. Në Galicinë veriore, ku temperaturat janë zakonisht më të ftohta, vendasit mbushën plazhet.

Agjencia spanjolle e motit AEMET pret që vapa e pazakontë të zgjasë deri të martën ku disa pjesë të vendit janë nën rrezik të lartë zjarri.

Temperaturat midis 34 dhe 37 gradë Celsius janë regjistruar në Kordoba dhe Sevilje. Nxehtësia po i atribuohet një sistemi me presion të lartë që shoqërohet me temperatura të larta që vjen kryesisht nga Afrika drejt Gadishullit Iberik.

I nxehti ka prekur edhe disa rajone të Portugalisë. Temperaturat pritet të jenë pesë deri në tetë gradë më të nxehta se mesatarja, sipas Institutit Portugez për Detin dhe Atmosferën. Franca gjithashtu ka regjistruar vlera termike mbi 33 gradë Celsius në pjesën jugore të vendit./e.t

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV