test

Ishte vjedhur nga një ushtar në Luftën e Dytë Botërore, FBI gjen pikturën 300-vjeçare

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

FBI dorëzoi me një ceremoni në konsullatën gjermane në Çikago një vepër të vjedhur të artistit austriak të shekullit 18-të Johann Franz Nepomuk Lauterer.

Art Recovery International, një kompani e fokusuar në gjetjen dhe rikuperimin e artit të vjedhur dhe të grabitur, e gjeti pikturën pasi një burrë nga Çikago e kontaktoi atë vitin e kaluar duke pretenduar se kishte në posedim një pikturë “të vjedhur” që i solli xhaxhai i tij në SHBA pasi kishte shërbyer në Luftën e Dytë Botërore.

Piktura ishte zhdukur që nga viti 1945 dhe u shtua në bazën e të dhënave të Fondacionit Gjerman për Artin e Humbur në 2012

“Fokusi i punës sonë në Art Recovery International është kërkimi dhe restaurimi i veprave të artit të grabitura nga nazistët dhe të zbuluara në koleksione publike ose private. Herë pas here, ne hasim raste të tilla ku ushtarët aleatë mund të kenë marrë sende në shtëpi si suvenire ose trofe lufte,” tha themeluesi i Art Recovery International.

Piktura, e titulluar “Peizazhi i një karakteri italian”, do të ribashkohet tani me pikturën e saj “binjake”, e cila ndan motive dhe imazhe të ngjashme, sipas muzeut.

Dy pikturat së bashku formojnë një skenë panoramike të barinjve dhe udhëtarëve me dhitë, lopët, gomarët dhe delet e tyre në një kalim lumi.

Ato së shpejti do të ekspozohen së bashku për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore në Alte Pinakothek të Mynihut, sipas kryekuratorit të muzeut të pikturës baroke holandeze dhe gjermane./I.S

Të fundit

Protagonisti absolut i Kroaci – Shqipëri/ Gjasula hyn në historinë e futbollit botëror

Klaus Gjasula hyri në fushën e lojës si zëvendësues, shënoi autogolin që i dha avantazhin kroatëve e më pas...

Si ndikojnë temperaturat e larta në humbjen e peshës në verë, sipas ekspertëve

Teksa termometri duket se është “çmendur” dhe temperaturat jashtë janë tepër të larta, me siguri që edhe ju jeni nga ata persona që po...

Dënohet me burg ish-ministri i njohur, ja për çfarë akuzohet (Emri)

Gjykata Themelore në Prishtinë ka dënuar me tre muaj burgim me kusht dhe me 1.000 euro gjobë ish-ministrin në Qeverinë e Kosovës, Goran Rakiç,...

Barazimi i ndeshjes Shqipëri-Kroaci/ Reagon Rama: Kjo quhet krenari, bëni më të mirën!

Kryeministri Edi Rama ka reaguar mbas barazimit qe beri kombetarja jone ne ndeshjen e forte me Kroacine. Shqipëria barazoi 2-2 ndaj Kroacisë,duke krijuar një atmosferë...

Turizmi, të huajt “vërshojnë” drejt Shqipërisë, netqëndrimet në hotele u rritën mbi 74.5%

Të huajt kanë vijuar të shfaqin interes për Shqipërinë turistike me një tendencë edhe më të theksuar në prill. Të dhënat e strukturave akomoduese të...

Lajme të tjera

Web TV