test

Veliaj i bashkohet marshimit për “Tetorin Rozë”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një Tetor tërësisht rozë, për të rritur ndërgjegjësimin për parandalimin e kancerit të gjirit tek gratë dhe vajzat. Bashkia e Tiranës, edhe këtë vit iu bashkua fushatës globale “Fjongoja rozë më kujton”, një marshim që e kthen në qendër të vëmendjes betejën kundër kancerit të gjirit.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se aseti më i rëndësishëm për një qytet janë vetë qytetarët e tij. “Një qytet ka shumë asete, por unë besoj se ‘aseti’ numër një i një qyteti janë njerëzit. Mund të ketë qytet pa bulevard, mund të ketë qytet pa ndriçim, pa shtylla, mund të ketë qytet edhe pa asfalt e pa pllaka, por nuk ka qytet pa njerëz. Vetë kuptimi i fjalës qytet do të thotë një bashkësi me njerëz. Nëse kuptojmë se aseti numër një i qytetit janë njerëzit, atëherë unë besoj se secili prej nesh ka më shumë për të dhënë në këtë kauzë”, tha Veliaj.

Ai ftoi të gjitha vajzat dhe gratë që të kryejnë kontrolle mjekësore periodike. “Në Shqipëri gratë bëhen të forta nga stuhitë që kalojnë në jetën e tyre. Në dallim nga shumë vende të tjera, një grua në Shqipëri kalon shumë më shumë stuhi se sa në një vend Perëndimor. Sot shpresoj që ky marshim të jetë një himn për të gjitha gratë shqiptare, një mënyrë ndërgjegjësimi, të jetë edhe si një mirënjohje për skuadrën fantastike të YWCA, e cila ndër vite, kur nuk ishte e udhës, kur nuk ishte modës, kur konsiderohej tabu të flisje për kancerin e gjirit, i kanë qëndruar besnikë një kauze të jashtëzakonshme”, tha Veliaj./I.S

Të fundit

Emri/ Emërohet Drejtori i ri i Përgjithshëm i Agjencisë së Trajtimit të Pronave

Ditën e sotme, me propozim të Ministrit të Drejtësisë, Ulsi Manja, është emëruar Drejtori i ri i Përgjithshëm të...

Françeska Murati shoqe me Sara Gjordenin? Ish-miss Londra zbulon të vërtetën

Pas mbarimit të Big Brother VIP, Françeska Murati nisi një rrugëtim të ri në emisionin ‘She’s On Top’, si anëtare e jurisë së programit.Ajo...

Mark Rute do të jetë Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s, zëvendësues i Stoltenberg

Kryeministri holandez në largim Mark Rutte do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i ardhshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord...

Si janë raportet nuse-vjehërr? Dafina Zeqiri na shuan kureshtjen përmes këtij postimit

Këngëtarja e njohur Dafina Zeqiri ka nxjerrë në pah së fundmi lidhjen e saj të ngushtë me vjehrrin e saj, babain e Kreshnikut, përmes...

Policët pa pushime gjatë verës/ Do marrin një rrogë shtesë! Si do të paguhen për 12 orë

Një urdhër i kryepolicit Muhamet Rrumbullaku anulon pushimet e efektive të Policisë deri më 15 shtator për mbarëvajtjen e sezonit turistik, duke lënë pa...

Lajme të tjera

Web TV