test

Si inteligjenca artificiale e përkeqëson dezinformimin tonë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ka një arsye pse Bashkimi Evropian po lëviz shumë përpara për të hartuar legjislacionin kundër lajmeve të rreme në funksion të zgjedhjeve komunitare të vitit të ardhshëm: me ardhjen e inteligjencës artificiale , në fakt, ekziston rreziku që lajmet e rreme, tashmë të përhapura në botë.

web, po rriten në mënyrë dramatike; dhe se keqinformimi përkeqësohet nga përdorimi i softuerëve të tillë si ChatGPT , Dall-E, Bing AI, Bard dhe të ngjashme që ushqehen me informacionin që ata gjejnë në internet.

Një studim i Universitetit të Berkeley , në Kaliforni, paralajmëron pikërisht për këtë aspekt të veçantë të përdorimit të inteligjencës artificiale gjeneruese , dhe se si ato mund të vërtetojnë besime të rreme tek subjektet që drejtojnë kërkimet e tyre duke u nisur nga supozimet e gabuara.

MË MIRË TË MOS BESONI SHUMË. Shumë varet nga funksionimi i softuerit të këtij lloji i cili, në thelb, kërkon informacion në ueb për t’iu përgjigjur pyetjeve tona.

Problemi kryesor është se, në shumicën e rasteve, përdoruesi priret t’u besojë përgjigjeve, sepse ata e perceptojnë këtë teknologji të re si inteligjente dhe kompetente për shkak të aftësive të tepërta, joreale dhe të ekzagjeruara që përshkojnë mënyrën se si ky burim i prezantohet botës.

Në praktikë, merret si e mirëqenë se janë vetë inteligjenca artificiale ato që i hedhin poshtë lajmet e rreme a priori për të na dhënë një përgjigje të vërtetë, por jo gjithmonë funksionon kështu, veçanërisht nëse nisemi nga besimet bazë të pasakta. Në këtë mënyrë ekziston rreziku që informacioni i rremë dhe stereotipet negative të përhapen gjithnjë e më shumë.

Studimi amerikan hetoi gjithashtu një fenomen tjetër shqetësues, përkatësisht faktin se kur merrni një përgjigje nga AI, bëheni shumë më pak të prirur për të ndryshuar mendje . Ky komponent, specifik për qeniet njerëzore, tenton të radikalizojë njohuritë, veçanërisht në ata përdorues që i përkasin klasave shoqërore të margjinalizuara dhe me një nivel më të ulët arsimor, të cilët janë më të prirur të besojnë lajmet e rreme dhe dezinformatat .

Lexo edhe :  Temperaturat e larta ‘shtyjnë’ pushuesit drejt plazheve, trafik i rënduar në Vlorë

Si mund të zgjidhet problemi? Ekipi hulumtues beson se duke zbatuar një komponent psikologjik në AI, d.m.th. duke i bërë përgjigjet më pak të qarta dhe duke shtuar një sistem vlerësimi nga përdoruesit “ekspertë” të temave të ndryshme, cilësia e rezultateve do të përmirësohej.

Në bazë të gjithçkaje, megjithatë, mbetet edukimi i publikut nga drejtuesit politikë dhe shkencëtarët, por edhe nga mediat, të cilat duhet të japin informacion realist për këtë teknologji të re, në mënyrë që të mos perceptohet si e pagabueshme. /  Përshtatur nga Focus.it  S.M

Të fundit

Ukrainasi rrëfen tmerrin nga kampet ruse: Më shkulën dhëmbët për qejf

Një ukrainas që u kap rob nga rusët ka rrëfyer tmerrin që ka përjetuar në kampin ku qëndroi për...

Pritjes i erdhi fundi, ja kur do të publikohet filmi i animuar “Shrek 5”

Sipas Eddie Murphy, filmi “Shrek 5” do të shfaqet vitin e ardhshëm. Kanë kaluar 23 vjet që kur u shfaq premiera e filmit të parë...

EURO2024/ Ja pse është zbehur lavdia e Italisë

Lavdia e futbollit të Italisë është zbehur! Që nga fitimi i Kupës së Botës në vitin 2006, kombi dikur krenar i futbollit ka përjetuar...

Fansi i kërkoi të performojë me të në skenë, Ylli Limani habit me reagimin

Këngëtari i njohur Ylli Limani është një ndër artistët më të suksesshëm në estradën muzikore, këngët e të cilit pëlqehen nga një numër i...

Blero i kërkon falje publike Afronës: Unë jam arsyeja që martesa nuk funksionoi

“Ia kemi borxh njëri-tjetrit një fjalë, sy më sy”… Kështu e nisën përballjen e tyre publike Afrona dhe Blero, pas disa viteve të ndarë....

Lajme të tjera

Web TV