test

A ka pasur ndonjëherë paqe në të gjithë Tokën?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

A është paqja botërore vetëm një utopi e thirrur nga Papa Françesku ?

 Në fakt, për fat të keq duket se nuk ka pasur kurrë një moment paqeje në të gjithë planetin. 

Ka pasur periudha në të cilat janë zhvilluar vetëm luftëra lokale dhe të tjera në të cilat konfliktet kanë qenë të fjetura dhe më pas janë rindezur me dhunë të përtërirë.

MARRËVESHJE TË BRISHTA. Ndër periudhat e konsideruara më paqësore gjejmë atë midis fundit të luftës franko-gjermane, në maj 1871, dhe shpërthimit të Luftës së Parë Botërore , në korrik 1914. Megjithatë, edhe këtë herë nuk bëhej fjalë për paqe gjatë gjithë kohës. planeti, pasi të gjithë Në atë kohë kishte disa konflikte të hapura në disa koloni të fuqive dominuese.

PAS NUREMBERGUT. Nga fundi i Luftës së Dytë Botërore shpresohej që, pas tragjedive të tmerrshme të përjetuara, bota më në fund mund të përjetonte një periudhë paqeje. Por, edhe para dorëzimit të Japonisë dhe përfundimit përfundimtar të konfliktit, i cili ndodhi më 2 shtator 1945, kishte shpërthyer tashmë një luftë tjetër, ajo për pavarësinë e Indonezisë (17 gusht 1945).

Të fundit

Shqipëria e nis me humbje aventurën EURO2024, goli i Bajrami hyn në histori të turneut

Shqipëria e nisi me humbje rrugëtimin e saj në Euro 2024, pasi u mposht me rezultatin 2-1 nga kampionia...

De La Fuente: Jam shumë i lumtur, por të qëndrojmë me këmbë në tokë

Shumë i lumtur u shfaq tekniku i kombëtares spanjolle Luis de la Fuente, pas fitores bindëse 3-0 që skuadra e tij arriti me Kroacinë. “Jam...

Scholz: Propozimi i Putinit për paqe nuk është serioz

“Liderët e G7 nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe në Ukrainë, sepse të gjithë e dinin se propozimi...

Italia përmbys ndeshjen, realizon Barella ndaj kuqezinjve

Shqipëria 1-2 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Gol kuqezinjtë, Shqipëria ndëshkon Italinë në sekondat e para

Shqipëria 1-0 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Lajme të tjera

Web TV