Ndodh në Itali! Çifti martohet dhe divorcohet brenda 24 orëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Me reformën e fundit në Itali nuk do të jetë më e nevojshme pritja të paktën për gjashtë muaj për të paraqitur kërkesën për divorc.

ITALI- Një çift në Itali kanë habitur me rastin e tyre. Dyshja arritën të martoheshin dhe divorcoheshin në të njëjtën ditë, shkruajnëmediat e huaja.

Ngjarja në fakt është një risi e mundësuar nga reforma e fundit ligjore, vlefshmëria e të cilës u konfirmua nga Gjykata e Lartë italiane. Me reformën e fundit nuk do të jetë më e nevojshme pritja të paktën për gjashtë muaj për të paraqitur kërkesën për divorc.

Proceduar lejon çdo gjykatë të nënshkruajë një dokument të vetëm që do të depozitohet në një vend të vetëm, duke trajtuar kërkesat e palëve individuale në një kontekst të vetëm. Reforma mundëson edhe kursime të konsiderueshme financiare: nuk do të ​​duhet të paguhet dy herë avokati dhe as të ashtuquajturin “kontribut të unifikuar” taksën që duhet të paguhet sa herë që nis një çështje. /I.S

Të fundit

Arsenali luan “tenis” ndaj Sheff. United, “Topçinjtë” nuk i ndahen Cityt dhe Liverpulit

Arsenali ruan hapin e Liverpoolit dhe Manchester City-t në krye të Premier League-s. “Topçinjtë” e Londrës shkatërruan 0-6 vendin...

Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Do të dal në zgjedhje me partinë time

Një deklaratë befasuese është bërë sot në një program televiziv nga avokati Spartak Ngjela ku u shpreh se në këto zgjedhje, do të kthehet. Ai...

VIDEO/ Inter triumfon ndaj Genoas, Kristjan Asllani gjen golin e parë me zikaltërit

Inter siguron fitoren e 12-të në 12-të ndeshje radhazi në të gjitha kompeticionet, ndërsa mori tri pikët në ndeshjen ndaj Genoa-s në “San Siro”. Sfida...

NATO nuk mund të ruajë Shqipërinë dhe Kosovën nga shqiptarët antiperëndimorë

Nga Mero Baze, Kur u ndërtua baza ushtarake e Kuçovës, që sot u bë bazë e NATO, qyteti quhej Qyteti “Stalin”. E ndërtuar një vit...

Fansi i Marilyn Monroe bën ‘çmendurinë e pazakontë’ pas vdekjes së ikonës së bukurisë

Një fans i vjetër e Marilyn Monroe po shpenzon mijëra paratë e tij për të bërë fushatë për Akademinë për t’i ofruar asaj një...

Lajme të tjera

Web TV