test

Furrat, gjoba 200 mijë lekë nëse shesin bukë pa etiketë/ Pas 15 nëntorit nisin kontrollet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Furrat e bukës do të jenë të detyruara që pas datës 15 nëntor, të shesin çdo produkt të shoqëruar me etiketa treguese për çdo lloj buke, duke shpjeguar llojin e bukës, peshën konkrete dhe çmimin e shitjes.

Shoqata e prodhuesve të Bukës, Pastiçerisë dhe Brumërave u ka rikujtuar subjekteve se në gjysmën e dytë të muajit nëntor do të nisin kontrollet e Inspektoratit Shtetëror të Mbikëqyrjes Tregut dhe për ata që kapen në shkelje, parashikohen masa administrative. Shoqata e prodhuesve të Bukës, Pastiçerisë dhe Brumërave ka marrë shembull se si duhet të jenë etiketat e vendosura që do të jetë ne raftet poshtë çdo lloj buke Psh.

Bukë Integrale — Pesha 400 gr — 80 lek. Gjithashtu theksohet se në ambientin e Furrës duhet jetë dhe një listë, në formatin A4, që do të informojë klientin me çmimin e shitjes për 1 kg për çdo lloj buke . Psh:  Nr :  Bukë Fshati  — 1kg  — 140 lekë;   Bukë Integrale –1 kg —  lekë; Etj.

Ky është një shembull i listës për të gjithë llojet e bukës  që do të paraqitet në formatin A4, raporton SCAN.

Pas datës 15 Nëntor , Inspektorati Shtetëror i Mbikëqyrjes Tregut do të ushtrojë kontroll për zbatimin e këtij rregulli. Në rast shkeljesh, gjobat variojnë deri në 200 mijë lekë./  S.M

Të fundit

Samiti i Paqes për Ukrainën, Spiropali takohet në Zvicër me zv.Presidenten e SHBA-ve

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është takuar me Zv.Presidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

Trump me deklarata të forta ndaj Zelenskyt: Shitësi më i madh në histori

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është "shitësi më i madh në histori. Sa herë që vjen në këtë vend ai largohet me 60 miliardë dollarë....

Udhëheqësit botërorë në Samitin e Paqes për Ukrainën që mbahet në Zvicër, ç’do ndodhë?

Udhëheqësit botërorë në samitin e paqes në Ukrainë që po mbahet në Zvicër, pritet të miratojnë një deklaratë që riafirmon integritetin territorial të Kievit. Më...

Sot Kurban Bajrami, Kryetarja e Kuvendit uron besimtarët: Sakrificën në emër të besimit

Kryetarja e parlamentit të Shqipërisë Lindita Nikolla ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Nikolla shprehet ndër të tjera që sakrificën në emër...

Ishin përgatitur për të sulmuar shqiptarët, 50 tifozë italianë bien në prangat e policisë

Rreth 50 tifozë italianë janë arrestuar ditën e djeshme, përpara ndeshjes mes Italisë dhe Shqipërisë, e vlefshme për Kampionatin Europian të futbollit. Gazeta gjermane Bild...

Lajme të tjera

Web TV