Shkenca ka folur: Muzika funksionon si ilaç qetësues

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nuk është hera e parë që shkenca e përshkruan muzikën si “ilaçin e shpirtit”. Tani, një studim i ri hedh dritë mbi vetitë shëruese të muzikës, të cilat lidhen edhe me dhimbjen fizike. Prandaj, studimi, i botuar në revistën Frontiers in Pain Research, zbuloi se muzika e preferuar e secilit pacient reduktoi ndjeshëm shqetësimin, ndërsa rrit aftësinë e tyre për të përballuar dhimbjen fizike.

Ekipi hulumtues testoi 63 pjesëmarrës të shëndetshëm duke ngrohur një zonë në krahun e tyre të majtë. Gjatë procedurës, pjesëmarrësit mund të dëgjonin dy nga pjesët e tyre të preferuara ose muzikë relaksuese ose zhanre të përziera të muzikës ose heshtjes. Në fund të procesit të kërkimit, pjesëmarrësve iu kërkua të vlerësonin intensitetin dhe ndjesinë e dhimbjes që ndjenin.

Sipas gjetjeve, pjesëmarrësit e vlerësuan dhimbjen si rreth katër pikë më pak intensive në një shkallë prej 100 pikësh, por edhe rreth nëntë pikë më pak të pakëndshme, kur dëgjonin muzikën e tyre të preferuar.

Nga ana tjetër, autori kryesor i hulumtimit, tha: “Ne zbuluam se lloji i preferuar i muzikës së të gjithëve reduktoi ndjesinë e dhimbjes me rreth një pikë në një shkallë 10-pikëshe. Ky është një reduktim i konsiderueshëm, të paktën po aq i fortë sa ai i siguruar nga marrja e një qetësuesi. Muzika që krijon emocione të forta mund të ketë një efekt edhe më të fortë”./I.S

Të fundit

Në fakt amnistinë e dështoi Salianji

Nga Mero Baze Socialistët nuk arritën të bindin dot Partinë Demokratike dhe as grupimin e Berishës, të jepnin votat për...

“S’ke turp”/ Përplasje e ashpër në BBV, Juli ia thotë në sy Gazit: Më ke prerë në besë

Juli dhe Gazi së fundmi kanë pasur përplasje të forta mes njëri-tjetrit edhe pse dyshja kanë pasur një miqësi mjaft të mirë brenda shtëpisë. Ashtu...

Çfarë ndodhi? Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në shmangien e sanksioneve ekzistuese,...

Rihanna është sërish shtatzënë? Fotot që nxitën dyshimet se këngëtarja po pret një fëmijë

Fansat e këngëtares Rihanna kohët e fundit po spekulojnë nëse ajo dhe i dashuri i saj, A$AP Rocky, do të kenë një tjetër fëmijë së...

“Një bir ku*ve i çmendur”/ Presidenti Putin reagon ashpër ndaj fyerjeve të Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me deklaratat e homologut të tij, Joe Biden i cili ka shpërthyer ndaj tij me ofendime. Putin i...

Lajme të tjera

Web TV