Jeta dixhitale, kufiri i ri i tregtisë së drogës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Deri pak kohë më parë, i dyshuari numër një ishte web-i i thellë , ajo zonë e lirë e internetit, e panjohur për shumicën, ku shitet gjithçka, duke filluar nga drogat më të këqija. 

Megjithatë, prej disa kohësh, duket se tregu i shpërndarjes së drogës është zhvendosur më shumë “në të hapur”, në internetin që të gjithë e njohim.

Ky skenar ilustrohet nga kërkimet e kryera paralelisht nga universitete të ndryshme angleze (Universiteti i Londrës, Universiteti i Liverpool-it) dhe Australian (Universiteti Griffith, Universiteti i Uellsit të Ri Jugor, Universiteti Curtin, Instituti Burnet) në një panel të monitoruar prej 358 të varurve nga droga. përdori aplikacione të ndryshme për të marrë substancat e tyre të zakonshme, ose u deklarua në favor të përdorimit të tyre, përveç 47 intervistave të thelluara.

Aplikacionet, në veçanti, do të ishin në gjysmë të rrugës midis tregjeve të drogës në internet dhe atyre të rrugës , pasi ato ofrojnë një mënyrë të shpejtë, të përshtatshme dhe të sigurt për të kontaktuar me tregtarët – dhe pa shumë përpjekje, duke qenë se shumë prej këtyre aplikacioneve vijnë të para-instaluara pothuajse në çdo smartphone në treg, me Snapchat , Instagram , Wickr dhe Kik (një aplikacion i ngjashëm me WhatsApp) që kryesojnë renditjen e popullaritetit midis të anketuarve gjatë studimit.

SI PUNON. Instagrami përdoret shpesh si një treg, ku mund të gjeni një shitës me pakicë duke kërkuar dhe shfletuar përmbajtje. Por kur vjen puna për të bërë marrëveshje, raporton studimi, është më e zakonshme të “ kalosh në një aplikacion të koduar mesazhesh, si Wickr ose WhatsApp, për të krijuar një pikë takimi fizik 

.” Veçoritë e integruara të sigurisë së aplikacioneve mund të bëjnë një ndryshim në mënyrën se si e përdorni një aplikacion për këtë qëllim: “ Snapchat, për shembull, ofron një platformë për të lidhur blerësin dhe shitësin me aftësinë për të shkëmbyer mesazhe vetë-fshirëse .” Në praktikë, snaps (mesazhet Snapchat) vetëshkatërrohen, duke mos lënë asnjë gjurmë të dukshme në celular.

Aplikacionet e takimeve luajnë gjithashtu një rol të rëndësishëm , me bashkëfajësinë e emoji-ve të cilat, në profile, kanë një kuptim të fshehur: ” […] aplikacionet e takimeve shfrytëzojnë të dhënat e vendndodhjes së telefonit inteligjent për të inkurajuar takimet mes pak a shumë njerëzve më pak të afërt; ato bëjnë përdoruesit lëvizin nëpër profile duke kërkuar emoji që janë kuptimplotë për ta edhe nëse jo domosdoshmërisht të qarta […] ” – për shembull, përdorimi i emoji-ve me gjethe panje tregon “kanabis”.

Lexo edhe :  Eurostat: Mbi 35% e të rinjve shqiptarë privohen nga të mirat materiale

ÇFARË DROGE? Aplikacionet përdoren kryesisht për të blerë kanabis , LSD dhe ekstazi , por ka edhe gjëra të tjera, për shembull Xanax (alprazolam, një benzodiazepinë) ose kodeinë (metilmorfinë, një alkaloid) – droga lehtësisht të aksesueshme në këto platforma: një fenomen në rritje, për të. të cilin Guardian i kishte kushtuar një hetim në prill 2016 .

Nuk është për t’u habitur, dhe studimi e thekson këtë, që në përgjithësi njerëzit preferojnë të rezervojnë përmes aplikacioneve, mediave sociale dhe të ngjashme, sepse ato konsiderohen të sigurta. 

Natyrisht, ky është një koncept shumë i veçantë sigurie, që synon vetëm mundësinë e kryerjes së blerjeve në mënyrë anonime me softuer të tillë si WhatsApp dhe Telegram, të cilët deklarojnë mekanizmat e enkriptimit kundër përgjimit.

pirja e duhanit kanabis marihuanë barërat e këqija
Ndjesitë dhe kënaqësitë e tymit përgjysmohen: efektet afatgjata të përdorimit të kanabisit . © Zoonar/Thinkstock

Realiteti i këtyre teknologjive është më kompleks, por, gjithsesi, në disa vende po merren masa me sisteme të reja rregullash në përputhje me ligjet. 

Për shembull, në Mbretërinë e Bashkuar, e cila sipas statistikave mban rekordin e palakmueshëm për konsumin e ekstazisë (MDMA) dhe amfetaminës (ndërsa Spanja shkon për kokainën), po shqyrtohen rregullat që do t’u impononin kompanive dhe furnizuesve të komunikimit bashkëpunim të plotë me policia, me kërkesë të organeve të drejtësisë.

Studimi zbulon se, në përgjithësi, blerja e substancave përmes njerëzve ose miqve të njohur është ende metoda e preferuar, sepse një shkallë e caktuar mosbesimi mbijeton ndaj ofertës së ndërmjetësuar nga aplikacionet. 

Megjithatë, këto të fundit tani janë të përhapura në jetën e të gjithëve dhe – shkruajnë studiuesit – ” po bëhen me shpejtësi një opsion i zbatueshëm për të hyrë në drogë dhe substanca më të pakapshme “. 

Një situatë që të paktën mund të kundërshtohet duke ” çmitizuar besimet e sigurisë të bazuara keq të aplikacioneve, të nxitura nga lehtësia vizuale e kërkimit dhe blerjes “./ Përshtatur nga Focus.it   S.M

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV