test

A do të rikthehet në politikë? Ish-presidenti bën deklaratën e bujshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-presidenti Bamir Topi i ftuar në një emission televiziv tha, se do të rikthehej në politikë vetëm nëse do të kishte rregulla të qarta loje.

“Ju më pyesni a do të futeni të luani futboll në një fushë ku nuk ka asnjë lloj rregulli. Nëse do të ketë rregulla loje, sigurisht do të luaja. Është fusha ime.

Karrierën time e ka ndarë në dy pjesë, një pjesë ajo e shkencës dhe e politikës. Pjesa e dytë që rëndësinë e vet është politika. Nëse do të ketë rregulla loje, do të futesha”, tha Topi.

Sa i përket çështjes së vulës së Partisë Demokratike, Topi tha se gjykatat duhet të japin një verdikt që të mos krijojnë hapësirë për aludime. “ Mirë politika ka probleme, mirë Partia Demokratike ka probleme pafund që të arshivojnë emrin dhe historinë e PD-së.

Janë të zotë, të krijojnë një sigël tjetër. Çështja ka shkuar aty saqë gjykata e ka të vështirë të marrë një vendim për tre B-të. Kemi një defekt të madh të pushtetit gjyqësor. Ende kemi njerëz të pa vendosur për të dhënë verdiktin dhe i japin gojë aludimeve që segmente të pushtetit gjyqësor drejtohen nga segmente politike.

Në rast se nuk jep një verdikt, gjendja do të jetë e tillë në Partinë Demokratike. Si mund të jetë e gatshme një parti për t’u futur në zgjedhje kur gjykata nuk jep verdiktin. Në rast se ke shkuar ta ndash problemin atje, ata nuk ta ndajnë dhe kjo është ajo lidhja e shkurtër dhe e kam të vështirë të besoj nëse do ta ndajnë”, shtoi ai.

Ai tha se klasa politike në Shqipëri nuk është e gatshme për t’u krijuar shqiptarëve mundësi që zgjedhjet të jenë të ndershme. “Zt.Rama që nuk e di sa vite ka në pushtet.

Lexo edhe :  Ish kryetari i PD-së largohet nga grupi parlamentar i Berishës

Në mos gaboj që nga viti 1998 dhe duke qenë për një kohë të gjatë në pushtet duhet të jetë i pari që duhet të japë një sinjal tjetër. Në çdo takim që bën vendos jo vetëm objektiva por jep garancira që në fitoren e vitit 2025 ose 2030, do të thotë se këta njerëz filozofikisht janë përgatitur me një linjë diktatoriale.

Duhet të jesh në shpirt demokrat dhe duhet të japësh mesazhe të nevojës së ndryshimeve se si zgjedhin shqiptarët dhe jo kontrollohen shqiptarët kur shkojnë në zgjedhje. Mbani mend në vitin 2011 se si kishte votuar Presidenti? Asnjë prej tyre nuk bie dakord të formojë një sistem se si të votojnë shqiptarët”, shtoi ai./   S.M

Të fundit

Kapen me sasi të madhe droge dhe armë, arrestohen 4 shqiptarë dhe 1 italian

Një 41-vjeçar italian dhe 4 shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane e Barit, të gjithë përgjegjës për trafikim të...

Portugalia synon të vulosë kualifikimin ndaj Turqisë, formacionet zyrtare të skuadrave

Kombëtarja e Turqisë dhe ajo e Portugalisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare para duelit që nis me fillim nga ora 18:00. Dy ekipet kanë nga...

Ushqimet që shkaktojnë gazra, mënyra e duhur si t’i konsumoni

Edhe pse fasulet janë më famëkeqet për nxitjen e gazrave, ka shumë ushqime të tjera që shkaktojnë gazra dhe shqetësime gastrointestinale. Gazat prodhohen kryesisht nga...

Lando Norris do të niset nga Pole Position në Çmimin e Madh të Spanjës, befason Hamilton

Lando Norris do të niset i pari në garën e së dielës në Çmimin e Madh të Spanjës në Formula 1. Piloti britanik i...

Tri gjërat që duhet të bëni për të fituar zemrën e një gruaje

Sipas një prej sondazheve në rrjetet sociale, ka disa gjëra kyçe që gratë presin nga partnerët e tyre të mundshëm. Disa prej tyre janë...

Lajme të tjera

Web TV