Ja pse vendosja e pemës së Krishtlindjes në nëntor është një ide e mirë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas Halloween-it, emocionet e festave të fund vitit po bëhen gjithnjë e më të dukshme. Por, a është nëntori koha kur ju duhet të vendosni pemën e Krishtlindjes dhe t’i jepni një atmosferë festive shtëpisë?

Disa thonë se duhet të prisni deri më 24 dhjetor, ose në prag të Krishtlindjes, për të vendosur pemën tuaj. Të tjerë thonë se duhet të prisni deri pas datës 6 nëntor.

Por, ekspertët pajtohen në idenë se vendosja e pemës së Krishtlindjes në nëntor është gjë e mirë dhe një studim thotë se vendosja e hershme e dekorit festiv rrit menjëherë lumturinë.

Sidomos këtë vit, kur kaosi po mbizotëron në gjithë botën, me luftëra e viktima, e gjithë situata rrotull na fton që të “strehohemi” me nxitim në frymën e festave.

“Në një botë të mbushur me stres dhe ankth, njerëzve u pëlqen të afrohen më shumë me gjërat që i bëjnë të lumtur dhe dekorimet e Krishtlindjeve i lidhin njerëzit me kujtimet e fëmijërisë,” thotë psikanalisti Steve McKeown.

Ideja e nostalgjisë që çon drejt lumturisë konfirmohet nga Amy Morin, psikoterapiste dhe autore e një prej librave më të shitur në botë: “13 gjërat që njerëzit e fortë mendërisht nuk i bëjnë”.

“Nostalgjia i lidh njerëzit me të kaluarën e tyre dhe i ndihmon ata të kuptojnë se kush janë. Për shumë njerëz, vendosja e hershme e dekorit të Krishtlindjeve është një mënyrë për t’u rilidhur me fëmijërinë dhe shikimi i pemës së Krishtlindjes mund të sjellë kujtime të kohës kur ne ende besonim te Babagjyshi“- thotë ajo.

Akti i vendosjes së pemës dhe dekorit të Krishtlindjeve, si dhe admirimi i tyre nxit menjëherë hormonin e lumturisë, dopaminë.  /   S.M

Të fundit

Çfarë ndodh kur mizat prekin ushqimin,çfarë problemesh shëndetësore rrezikojmë

Deri më tani kemi menduar se mizat që prekin ushqimin nuk janë të dëmshme por vetëm bezdisëse. Por studimet, të...

Në lidhje me ish-konkurrenten e ‘Përputhen’? Besi zbulon të vërtetën e fotos virale

Aktori i njohur i humorit, Bes Kallaku ka reaguar rreth lajmeve se ai ka nisur një lidhje të re dashurie me ish-konkurrenten e “Përputhen”,...

Ekspertët bëjnë paralajmërimin e frikshëm: Evropa po “kërcënohet” nga një verë e nxehtë

Evropa po përgatitet për një tjetër verë të nxehtë, pasi në Gjermani dhe vendet nordike priten temperatura jashtëzakonisht të larta javën e ardhshme. Qytetet...

Varravingo “xhaxhi”, varravingo..

Nga Artur Ajazi Nuk bëhet opozita duke uluritur, duke trembur turistët që kalojnë mes Tiranës, nuk bëhet opozita duke mbrojtur betonin e korrupsionit që nuk...

Dy trofe në pak ditë, Begaj pret kampionët e Shqipërisë në futboll

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, priti në një ceremoni të veçantë kampionët e Shqipërisë në futboll. Futbollistët e ekipit Egnatia me trofeun...

Lajme të tjera

Web TV