Grabitet tualeti i arit me vlerë 5 mln paund nga ekspozita e pallatit britanik

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Katër burra janë akuzuar për vjedhjen e një tualeti prej ari 18 karatësh nga një pallat në Anglinë jugore në vitin 2019, tha Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës Britanike (CPS).

Tualeti plotësisht funksional, i vlerësuar në 4.8 milionë £ (5.9 milionë dollarë), ishte pjesë e një ekspozite të artistit konceptual italian në Pallatin Blenheim, një atraksion i madh turistik dhe vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës (CPS) tha se James Sheen, 39 vjeç, u akuzua për vjedhje dhe transferim të pasurisë së përfituar nga krimi.

Sipas Reuters, tre të tjerë janë akuzuar, Michael Jones, Fred Dow dhe Bora Guchuk, gjithashtu në të 30-at e tyre.

Në momentin e vjedhjes, policia njoftoi se hajdutët kanë hyrë në pallat me dy automjete pak para orës 5 të mëngjesit.

Pallati Blenheim, vendlindja dhe shtëpia stërgjyshore e kryeministrit britanik dhe komandantit të kohës së luftës Winston Churchill, tha në vitin 2019 se tualeti i vjedhur ishte ekspozuar më parë në Muzeun Guggenheim të Nju Jorkut./e.t

Të fundit

Berisha: Dy takimet në Tiranë nuk ishin samite

Ish-kryeministri Sali Berisha foli mbrëmjen e sotme për dy samitet e mbajtura në Tiranë në dy ditët e fundit. Berisha...

U tha se thumboi Arbana Osmanin për ‘Big Brother VIP’, reagon Dea Mishel

Një postim i Dea Mishel gjatë spektaklit të kaluar të 'Big Brother VIP Albania 3' shkaktoi disa polemika në rrjet. “Unë e ndjek Big-un sivjet...

A ka pasur Shqipëria Aleks Navalny-t e saj?

Nga Ylli Pata Historia e eleminimit të njeriut që mund t’i trondiste pushtetin Vladimir Putinit ka marrë sot kryeartikutjt e mediave kryesore në botë. Disa thonë...

“Duke shty procesin”, Rama shfaqet pas komisionerit Varhelyi, e shoqëron drejt…

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetin social “Instagram” një foto ku shfaqet duke shoqëruar komisionerin e BE për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver Varhelyi...

Berisha: Fondi prej 6 miliardë eurosh është “mollë e ndaluar “ për Shqipërinë

Gjashtë miliardë euro, ky është fondi që Bashkimi Evropian ka planifikuar të ndajë për Kosovën, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi, Bosnje e...

Lajme të tjera

Web TV