Pse ndahet çifti? 6 karakteristikat më të urryera (partnerit).

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Nuk lahet mjaftueshëm, po mbytet, është indiferent, është… Këtu janë gjashtë faktorët më të zakonshëm që mund të shkaktojnë fundin e një lidhjeje.

Dashuria mbërrin por më pas mund të ndodhë: çifti… shpërthen. Por cilët janë faktorët që ju bëjnë të humbni interesin për partnerin? 

Ata u identifikuan nga një kërkim ndërkombëtar i koordinuar nga Universiteti i Padovës, për të cilin pjesëmarrësit vlerësuan 49 cilësi negative të partnerit të tyre, të cilat tashmë ishin identifikuar nga një studim i Universitetit të Sidneit Perëndimor (Australi).

Kjo na lejoi të ngushtonim gjashtë karakteristikat më të papëlqyeshme të një partneri (nga partneri tjetër). Dhe të cilat më shpesh çojnë në vendimin për t’i dhënë fund një lidhjeje. Le t’i shohim ato.

1. Higjiena e pamjaftueshme dhe kujdesi i dobët personal, të cilat gjithashtu mund të shkaktojnë erë të keqe nga partneri: me pak fjalë, nëse doni të ruani një jetë të qetë në çift, është më mirë të laheni.

2. Marrëdhënia është gjithmonë shumë e rrezikuar nëse partneri ka një formë varësie si alkooli, duhani  apo përdorimi i drogës.

3. Ju nuk mund të duroni as një partner “të ngjitur” (d.m.th. kontrollues dhe xheloz etj.), veçanërisht në fazat e hershme të një marrëdhënieje. Dhe kjo është karakteristika më e rrezikshme për kohëzgjatjen e një marrëdhënieje së bashku me neglizhencën personale.

4. Një tjetër faktor që ndikon negativisht në marrëdhënie është gjithashtu, sigurisht, indiferenca: një partner i pandjeshëm, i painteresuar, i pavëmendshëm dhe jo i besueshëm. Indiferenca konsiderohet si e meta më e keqe (së bashku me neglizhencën) në marrëdhëniet afatgjata.

5. Natyrisht, nuk mund të zgjasë me një partner “të shthurur” që ka pasur – ose më keq fsheh – shumë afera.

Lexo edhe :  Arsyeja e çuditshme se pse njerëzit vrasin 100 milionë peshkaqenë çdo vit

6. Së fundi, nuk na pëlqen një partner që rezulton pasiv ndaj jetës. Ata pa ambicie dhe me perspektivë të dobët për të ardhmen, nuk ofrojnë siguri dhe besueshmëri/  Përshtatur nga Focus.it  S.M

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV