Renditja e shkollave shtetërore sipas notave të provimeve, kush e mban vendin e parë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Petro Nini Luarasi” shpallet gjimnazi më i mirë publik në Tiranë për vitin shkollor 2022-2023, ndërsa nga shkollat 9-vjeçare shtetërore kupën e merr “Misto Mame”.

Zyra Vendore Arsimore e kryeqytetit ka publikuar renditjen e institucioneve arsimore parauniversitare sipas performancës e bazuar në disa tregues si kualifikimet e mësuesve, përqindja e mungesave në raport me pjesëmarrjen e nxënësve, nota mesatare e shkollës, përqindja e nxënësve kalues në maturën shtetërore e provimet e lirimit, diferenca e notës mesatare me provimet kombëtare, sondazhi i prindërve, etj.

Në krahasim me një vit më parë, nga rankimi kanë zbritur gjimnazi “Sami Frashëri” i cili nga kryesimi mban vendin e tretë, ndërsa shkolla e mesme “Qemal Stafa” vazhdon të qëndrojë në vendin e dytë.

Ndërsa në shkollat 9 vjeçare “Fan Noli” nga vendi i parë në performancën e vjetshme, ka rënë në vendin e dytë.

Ajo që vihet re nga ky studim i Ministrisë së Arsimit është fakti se shkollat e zonave rurale renditen në përgjithësi në vendet e fundit, ku si më pak e mira nga shkollat 9-vjeçare publike vlerësohet “Ymer Lala” në Surrel, ndërsa nga gjimnazet vendin e fundit e mban shkolla e mesme Shëngjergj.

Ky rankim kryhet çdo vit pas përfundimit të provimeve kombëtare, i cili vërteton edhe njëherë nevojën për të siguruar arsim cilësor e të barabartë si në fshat edhe në qytet./  S.M

Të fundit

Vula e PD-së dhe mundësia anti-korrupsion e partive të reja!

Nga Ben Andoni Ka nisur të ketë shumë pritshmëri te opozita për datën 11 Qershor, kohë kur Gjykata e Apelit...

Humbi babain në moshën 15-vjeçare, gazetari kujton përjetimin e dhimbshëm

Ndikimi i një mësuesi nuk shtrihet vetëm përgjatë viteve të shkollës, por edhe përtej tyre. Gazetari Osman Stafa i cili ka ardhur në “Ka...

Liverpool mposht Wolvesin në sfidën përmbyllëse të kampiontit, Klopp përcillet si hero

Jurgen Klopp mbylli eksperiencën e tij 8-vjeçare në krye të Liverpool-it këtë të dielë. Skuadra e trajnerit gjerman e mbylli sezonin e Premier League me...

Nga bashkëpunëtori i krimit te ëngjëlli mbrojtës

Nga Ilir Yzeiri Aksioni i fundit i SPAK-ut i realizuar nga Policia e Shtetit, forcat Renea dhe shërbime të tjera të specializuara që goditën disa...

“Game Over” për Arsenalin, “Topçinjtë” bëjnë detyrën ndaj Evertonit por nuk mjafton

Ndërsa Arsenal edhe këtë sezon i shkoi shumë pranë fitore së titullit, por nuk ia doli, kjo edhe për shkak të triumfit të City-t...

Lajme të tjera

Web TV