Për herë të parë, modifikimi i geneve përdoret për të ulur kolesterolin tek njerëzit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Një teknikë e nxjerrë nga Crispr-Cas9 uli kolesterolin “të keq” në 10 pacientë që nuk iu përgjigjën ilaçeve. A është kjo e ardhmja?

Për herë të parë, një variant i teknikës CRISPR ka bërë të mundur rikthimin e niveleve të “kolesterolit të keq” (LDL) në disa pacientë që vuajnë nga një gjendje gjenetike që lehtëson akumulimin e tij. Redaktimi i bazës, një lloj redaktimi i gjeneve i rezervuar deri më tani për kërkimin e trajtimeve kundër sëmundjeve të rralla , ka bërë të mundur çaktivizimin e një gjeni që luan një rol kyç në hiperkolesteroleminë, kolesterolin e tepërt në gjak, një nga faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundje kardiovaskulare.

Hulumtimi, i cili ka synimin ambicioz për të ofruar mbrojtje afatgjatë kundër sëmundjeve të zemrës me një injeksion të vetëm , u krye nga Verve Therapeutics, një kompani bioteknologjike e Bostonit e specializuar në shëndetin e zemrës, e cila prezantoi rezultatet e provës klinike të fazës 1 të studimit (që synon në ofrimin e një vlerësimi të parë të sigurisë së terapisë) gjatë takimit të Shoqatës Amerikane të Zemrës më 12 nëntor.

NË ÇFARË KONSISTON TRAJTIMI? Dhjetë pacientë me një moshë mesatare 54 vjeç që vuajnë nga hiperkolesterolemia familjare, një sëmundje e trashëgueshme që shkakton nivele jashtëzakonisht të larta të kolesterolit në gjak, dolën vullnetarë për një trajtim të tentuar deri më tani, me sukses, vetëm te primatët jo-njerëzor, i cili përfshinte ndryshimin e përhershëm të ADN-  . për të ulur nivelin e kolesterolit në gjak.

Nëpërmjet një infuzioni të vetëm, ata morën nanosfera lipide që përmbanin një “fabrikë molekulare” të padukshme për të korrigjuar një gjen të vetëm në mëlçi, organi ku ndodh sinteza e kolesterolit. Gjeni në kryqëzim është PCSK9, i cili rrit nivelet e kolesterolit “të keq” ose LDL ( Lipoproteinat me densitet të ulët ). Një sasi e lartë e LDL rrit sasinë dhe trashësinë e pllakave aterosklerotike që ngurtësojnë dhe bllokojnë arteriet.

FSHI DHE RISHKRUAJ. Pasi arritën në bërthamën e qelizave të mëlçisë, nanosferat u hapën duke zbuluar përmbajtjen e tyre të çmuar, të mbrojtur deri atëherë nga degradimi i menjëhershëm: dy molekula ARN – një redaktues gjenetik dhe një udhëzues i vogël që e drejtoi atë në sekuencën që do të korrigjohej. Redaktori bazë zëvendësoi një shkronjë të vetme në sekuencën bazë të gjenit PCSK9, duke shkëmbyer një adenozinë me një guaninë. Kështu, i mutuar, gjeni në mënyrë efektive “u fikur” dhe ndaloi së prodhuari proteina.

REZULTATE PREMTUESE. Enzimat e prodhuara nga gjeni PCSK9 zakonisht shtyjnë receptorët qelizor të kolesterolit LDL nga sipërfaqja në brendësi të qelizës. Me më pak receptorë për t’u lidhur, kolesteroli i keq rrit nivelet e tij në gjak.

Lexo edhe :  Dhimbje koke nga vapa: ja ç’duhet të bëni!

Me çaktivizimin e gjenit PCSK9 ky proces nuk ndodh dhe nivelet e LDL janë ulur. Pacientët kishin marrë doza të ndryshme të nanosferave: tek ata që kishin dozën më të lartë, kolesteroli i keq u ul deri në 55%, një rezultat që do të ishte i vështirë për t’u arritur me ilaçe. Reduktimi ka mbetur konstant për gjashtë muajt e monitorimit të mundshëm deri më tani.

NYJA E SIGURISË. Gjithçka është në rregull, atëherë? Jo në të vërtetë, ose të paktën, jo vetëm. Gjatë gjykimit kanë ndodhur dy ngjarje shumë të rënda . Një pacient pati një atak në zemër pesë javë pas infuzionit dhe vdiq. Një pacient i dytë pati një atak në zemër një ditë pas trajtimit dhe mbijetoi. Ngjarjet u hetuan dhe më pas u klasifikuan si pasoja të mundshme të patologjisë së vullnetarëve, gjë që i ekspozon ata ndaj një rreziku veçanërisht të lartë të atakut në zemër. Pacienti i vdekur kishte disa arterie të bllokuara dhe i dyti kishte ndjerë dhimbje gjoksi, pa e komunikuar, pak para infuzionit. Gjyqi mundi të vazhdonte.

RREZIQE TË PAQARTA. Duke pasur parasysh pasojat afatgjata pak të njohura të redaktimit të gjeneve, duke përfshirë mutacionet jashtë objektivit , d.m.th. mutacionet e padëshiruara që lindin jashtë vendit të synuar, shumë besojnë se këto teknika duhet të rezervohen për të cilat nuk ka terapi të tjera të disponueshme. I intervistuar nga Nature , Luigi Naldini, Drejtor i Institutit San Raffaele Telethon për Terapinë Gjenetike dhe profesor në Universitetin Vita-Salute San Raffaele të Milanos, tha se “administrimi i nanogrimcave është ende në fazat e hershme për sa i përket tolerueshmërisë” dhe se mbeten shumë pika të paqarta për efektet afatgjata të këtyre ndryshimeve gjenetike.

NJË HAP NË NJË KOHË. Është ende shumë e vështirë të thuhet nëse redaktimi i gjeneve kundër kolesterolit do të bëhet një formë e përhapur trajtimi për pacientët më të rrezikuar, apo edhe një formë e parandalimit të ngjarjeve të padëshiruara kardiake për të rinjtë, siç shpresojnë autorët e hulumtimit. E gjitha varet nga kohëzgjatja dhe siguria e trajtimit të studiuar. Verve do të zgjedhë dozën më efektive dhe më të sigurt nga prova e planifikuar vitin e ardhshëm për të nisur provën klinike të fazës 2 në 2025. Pjesëmarrësit në të gjitha këto prova do të duhet ende të monitorohen për 14 vjet, siç kërkohet nga FDA.

Përshtatur nga Fokus.it /O.S

Të fundit

Miley Cyrus: Nuk shoqërohem me të famshëm

Miley Cyrus ka folur për personat në rrethin e saj, ndërsa është shprehur se nuk përfshin personazhe të tjerë...

Lehtësohen procedurat e lejeve për objektet bujqësore e të banimit në fshat

Janë publikuar në fletoren zyrtare ndryshimet e vendimit të Këshillit të Ministrave 283/2015, të cilat lidhen drejtpërdrejt me rregullat dhe procedurat e lejeve të...

Konkurrenca mbyll hetimin për tregun e shërbimit taksi në aeroportin e Rinasit

Autoriteti i Konkurrencës (AK) ka mbyllur procedurën e hetimit të thelluar ndaj ndërmarrjes Tirana International Airport dhe Auto Holiday Albania në tregun e shërbimit...

Thirrja e Salianjit për demokratët: Ejani në PD

Deputeti demokrat Ervin Salianji ka drejtuar një apel për të gjithë demokratët në Partinë Demokratike. Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, i cili njohu si...

Punën në shtet e duan më shumë gratë, 61% e aplikimeve

Gratë mbeten më të interesuara për të punuar në administratë. Të dhënat zyrtare të Departamentit të Administratës Publike tregojnë se 61% e aplikimeve u plotësuan...

Lajme të tjera

Web TV