Si Izraeli po humb imazhin ndërsa përpiqet të fitojë luftën me Hamasin?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Gregory J. Wallance, The Hill

Çdo luftë ka një imazh ikonik dhe të fuqishëm. Marinsat që ngritën flamurin amerikan në malin Suribachi në Iwo Jima rritën moralin e SHBA-së në Luftën e Dytë Botërore.

Një vajzë nëntë vjeçare e djegur gjatë Luftës së Vietnamit u bë  imazh  i fuqishëm kundër luftës. Në Luftën Hamas-Gaza, imazh janë bërë foshnjat e parakohshme palestineze që luftojnë për të jetuar pa inkubatorë.

Pas sulmit të Hamasit më 7 tetor, u publikuan imazhe të tmerrshme, që gjeneruan mbështetje dhe simpati të madhe për Izraelin dhe neveri ndaj Hamasit. Njëra ishte fotografia e një të moshuari, Moshe Ridler, një 91-vjeçari izraelit që i kishte mbijetuar Holokaustit, por që u vra kur një terrorist i Hamasit hodhi një granatë në shtëpinë e tij njëkatëshe, raporton abcnews.al.

Tani, megjithëse lufta është larg përfundimit, Izraeli kontrollon kryesisht Gazën veriore dhe ka  shkatërruar  30 për qind të tuneleve të Hamasit.

Por imazhet kanë ndryshuar gjithashtu, dhe kjo po i kushton Izraelit betejën për hapësirën e informacionit.

Izraeli ka të drejtë të mbrohet, por tunelet e Hamasit nën popullsinë e Gazës nënkuptojnë se viktimat civile ishin të pashmangshme.

Imazhi i Izraelit u dëmtua nga bombardimet e dukshme pa dallim  të Gazës në fillim të luftës dhe nga ” rrethimi i plotë ” i Gazës që fillimisht ndërpreu karburantin, ujin dhe energjinë elektrike.

Por ndoshta imazhi më shkatërrues ka qenë foshnjat e lindura para  kohe pa inkubatorë, dhjetëra në spitalin Al-Shifa, i cili ka qenë në qendër të ofensivës izraelite.

I humbur në mjegullën e luftës është një pretendim izraelit se la 300 litra  karburant jashtë spitalit për përdorim urgjent, por që Hamasi ua ndaloi mjekëve ta përdorin.

Lexo edhe :  Rusia shpall REL-in “organizatë të padëshirueshme”

Kur Izraeli fitoi kontrollin e pjesshëm të spitalit al-Shifa, ai solli ekipet ndërkombëtare të lajmeve brenda spitalit për të filmuar armët e Hamasit. Por nuk solli inkubatorë, gjenerator apo karburant.

Imazhi i personelit mjekësor izraelit që ka dërguar karburant dhe inkubatorë mund të ketë ndihmuar në zbutjen e imazheve të tmerrshme nga Gaza. Foshnjat e Al-Shifa janë evakuuar  në Egjipt nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, por imazhi i tyre mbetet, raporton abcnews.al.

Nën presionin e administratës së Biden, Izraeli ra dakord për dërgimin e dy kamionëve me karburant në ditë në Gaza. Në fakt, vendet e forta e shfaqin forcën e tyre përmes gjesteve humanitare në luftë. Por dy kamionë me karburant në ditë mund të mos ndalojnë një katastrofë humanitare edhe më të madhe në Gaza, me imazhe edhe më të këqija që vazhdojnë të shpalosen.

Izraeli mund të humbasë mbështetjen nga vendet aleate ndaj qëllimit të tij për të shkatërruar Hamasin, duke përfshirë, sado e pamundur që të duket, edhe SHBA-në, e cila për më shumë se gjysmë shekulli ka qenë aleati i domosdoshëm i Izraelit.

Një sondazh i Reuters/Ipsos  raportoi javën e kaluar se një e treta e amerikanëve mendojnë se SHBA duhet të mbështesë Izraelin, një rënie prej 9% gjatë një muaji të mbushur me imazhe të tmerrshme nga Gaza.

Gati 40 për qind besojnë se SHBA duhet të veprojë si një “ndërmjetës neutral”.

Imazhet e luftës vlejnë.

Të fundit

Në fakt amnistinë e dështoi Salianji

Nga Mero Baze Socialistët nuk arritën të bindin dot Partinë Demokratike dhe as grupimin e Berishës, të jepnin votat për...

“S’ke turp”/ Përplasje e ashpër në BBV, Juli ia thotë në sy Gazit: Më ke prerë në besë

Juli dhe Gazi së fundmi kanë pasur përplasje të forta mes njëri-tjetrit edhe pse dyshja kanë pasur një miqësi mjaft të mirë brenda shtëpisë. Ashtu...

Çfarë ndodhi? Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në shmangien e sanksioneve ekzistuese,...

Rihanna është sërish shtatzënë? Fotot që nxitën dyshimet se këngëtarja po pret një fëmijë

Fansat e këngëtares Rihanna kohët e fundit po spekulojnë nëse ajo dhe i dashuri i saj, A$AP Rocky, do të kenë një tjetër fëmijë së...

“Një bir ku*ve i çmendur”/ Presidenti Putin reagon ashpër ndaj fyerjeve të Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me deklaratat e homologut të tij, Joe Biden i cili ka shpërthyer ndaj tij me ofendime. Putin i...

Lajme të tjera

Web TV