OBSH: Sëmundjet mund të vrasin më shumë sesa sulmet në Gaza

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se numri i të vdekurve nga sëmundjet që nuk trajtohen mund të tejkalojnë numrin e viktimave nga bombardimet në Gaza.

Një vlerësim i OBSH-së i strehimoreve të UNRËA-s zbuloi diarre dhe infeksione të frymëmarrjes të përhapura tek fëmijët dhe foshnjat, të cilat nuk ishin trajtuar. Pacientët me sëmundje kronike si kanceri, sëmundjet e zemrës ose diabeti gjithashtu nuk po marrin trajtim.

Ndërkohë, ekipi i UNICEF-it në Gazën veriore ka paralajmëruar gjithashtu për lëndime të shumta nga lufta, duke parë fëmijë me “plagë të tmerrshme” të shtrirë në parkingje dhe kopshte.

Agjencitë e ndihmës që përsërisin se rifillimi i luftimeve duhet të jetë i paimagjinueshëm, duke bërë thirrje përsëri për një armëpushim të përhershëm./e.t

Të fundit

Miratimit i Ligjit për Zonat e Mbrojtura, Ina Zhupa “shpërthen” ndaj Kumbaros: Dështake..

Pas miratimit të ligjit për Zonat e Mbrojtura, Ina Zhupa ka folur për mediat duke thënë se do të...

“Turizëm me lekët e taksapaguesve”/ Erkand Qerimaj akuza të rënda’ kreut të Peshëngritjes

Erkand Qerimaj, peshëngritësi kampion ka akuzuar kreun e Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Elez Gjozën, se abuzon me fondet e taksapaguesve dhe prej 2013 e...

Çfarë ndodhi mes çiftit? Ilnisa i lë partnerin për një natë Eglës: Sonte fli me Meritonin

Banorët e “Big Brother Vip”, Ilnisa Agolli dhe Gazi, së fundmi kanë injoruar hapur aktoren Egla Ceno, duke e quajtur atë fëmijë të vogël. Gazetarja...

Tom Cruise ndahet nga ish-gruaja e oligarkut rus Elsina Khayrova

Thuhet se Tom Cruise është ndarë nga e dashura e tij socialiste ruse, Elsina Khayrova, vetëm disa ditë pasi takoi fëmijët e saj. Aktori i...

Çfarë ndodhi? Luiz Ejlli ironizon “Big Brother VIP 3”

Fituesi i “BBV2”, këngëtari Luiz Ejlli ka dhënë mendimin e tij për edicionin e tretë të Big Brother VIP duke e krahasuar me emisionin...

Lajme të tjera

Web TV