Ja çfarë pritet nga konferenca e ndryshimeve klimatike në Dubai

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Nga 30 nëntori deri më 12 dhjetor, emetimet dhe klima do të diskutohen gjatë COP28, këtë vit të organizuar nga eksportuesi kryesor i naftës dhe gazit.

Në Dubai, qyteti i ndërtuar mbi fitimet e nxjerrjes dhe tregtisë së naftës, do të organizojë rastin kryesor të vitit për të diskutuar energjinë, emetimet dhe krizën klimatike në gjysmën e parë të dhjetorit 2023. COP28, Konferenca e njëzet e tetë e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, nuk filloi saktësisht me këmbën e djathtë.

ASNJË SURPRIZË. Sipas dokumenteve të parë nga Qendra për Raportimin e Klimës dhe BBC , Emiratet e Bashkuara Arabe synojnë të përdorin rolin e tyre si vend pritës i COP28 për të nënshkruar marrëveshje dypalëshe për nxjerrjen e karburanteve fosile me përfaqësues të qeverive të huaja. Zbulimi i sjellë nga hetimi, i cili nuk u mohua nga kombi nën akuzë, është një konfirmim i trishtuar i frikës së shprehur muaj më parë nga shumë organizata mjedisore: presidenti i caktuar i konferencës është në fakt Sulltan Al Jaber, CEO i Naftës Kombëtare. kompania ADNOC dhe themelues i kompanisë shtetërore për energjinë e rinovueshme Masdar.

MBRAPA SKENAVE. Dokumentet përfshijnë pika diskutimi me Kinën për të vlerësuar së bashku propozimet ndërkombëtare për gazin natyror të lëngshëm (një lëndë djegëse fosile e përbërë nga 90% metan) në Mozambik, Kanada dhe Australi, si dhe mbështetje për Kolumbinë në zhvillimin e burimeve të bazuara në lëndë djegëse fosile: sipas BBC ka shënime për diskutime të mundshme me 13 qeveri të ndryshme, përfshirë ato të Gjermanisë dhe Egjiptit, në lidhje me zhvillimin e projekteve të bazuara në lëndët djegëse fosile .

Për më tepër, në këto burime mund të ndihet dëshira e ADNOC për t’u sugjeruar vendeve prodhuese të naftës si Venezuela dhe Arabia Saudite se “nuk ka asnjë konflikt midis zhvillimit të qëndrueshëm të burimeve natyrore të një vendi dhe angazhimit të tij ndaj klimës “.

Lexo edhe :  Do kuptojmë lehjen e qenve? Suksesi më i fundit i AI

LOKALE TË KËQIJA. Ajo që del është një shkelje serioze e standardeve të sjelljes të vendosura nga Konventa Kuadër e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike për vendin pritës të COP dhe për presidentin e konferencës, i cili do të kishte detyrimin e paanshmërisë dhe që duhet të vepronte pa favorizim, në mënyrë të paanshme. dhe pa interesa personale. Të gjitha në një kontekst që duhet të shërbejë për të kufizuar ngrohjen globale në një maksimum prej +1,5 °C që nga epoka para-industriale , pragu që ekspertët e konsiderojnë vendimtar për të mos kaluar për të shmangur ndikimet më të këqija të ndryshimeve klimatike.

QËLLIME AMBICIOZE Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA), për të arritur objektivin pa qenë në gjendje të llogarisim në një kontribut thelbësor nga teknologjitë për kapjen e dioksidit të karbonit (ende shumë të prapambetura, të shtrenjta dhe me efektivitet të reduktuar, krahasuar me problemin) e nevojshme për të arritur, deri në vitin 2050, një situatë ku lëndët djegëse fosile ofrojnë vetëm 5% të energjisë .

Një raport tjetër nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Mjedisin konfirmon se për të mos kaluar +1,5 °C, do të duhej një përfundim praktikisht përfundimtar i prodhimit të qymyrit deri në vitin 2040 dhe një reduktim me tre të katërtat e prodhimit të naftës dhe gazit deri në vitin 2050.Përshtatur nga fokus.It/O.S

 

Të fundit

“Janë 3 banda”/ Lubonja: Liderët politikë kanë grabitur shqiptarët

Në emisionin Open në News 24 u diskutua për deklaratat e kreut të PL Ilir Meta, si dhe për...

Françeska Murati në pritje të fëmijës së dytë, konfirmon lajmin në rrjetet sociale

Françeska Murati i dha sinjalet e para të pritjes së ëmbël vetëm pak ditë më parë, në një bisedë me ndjekësit e saj. Për...

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Avokati Indrit Sefa në studion e emisionit “Open” në News24 tha se sot kemi një koalicion anti-SPAK, dhe do e shikoni se pas dy...

Berisha: “Kush prek votën, duhet të lërë kokën”

Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin qytetar, kryetari i PD-së Sali Berisha ka ftuar të gjithë shqiptarët që të ngrihen dhe të mos qëndrojnë...

“U bë forca ime”, ja kujt ia dedikon fitoren e “Ferma VIP” Dijonis Biba

Dijonis Biba u shpall mbrëmjen e djeshme fitues i edicionit të parë të “Ferma VIP”. Ai u shpall si më i preferuari i publikut...

Lajme të tjera

Web TV