test

Ndryshon itinerar avioni i Lavrov drejt Maqedonisë së Veriut/ Bullgaria nuk lejoi kalimin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov mbërriti të enjten në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Shkup, për të marrë pjesë në takimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).

Pjesëmarrja e Lavrov në mbledhje ishte e pasigurt deri në minutën e fundit për shkak të kufizimeve ekzistuese në fluturimet e avionëve rusë, në hapësirën ajrore evropiane dhe kufizimeve personale kundër ministrit.

Megjithatë, vendet pritëse Maqedonia e Veriut dhe Greqia hapën hapësirën ajrore ndërsa Bullgaria refuzoi për shkak të zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, në bord.

Si rezultat, avioni duhej të devijonte, duke e zgjatur itinerarin në rreth 4000 km dhe duke e zgjatur udhëtimin në mbi pesë orë.

Duke folur në një konferencë shtypi në Moskë të mërkurën, Zakharova tha se ministri rus mori shumë kërkesa për takime në formate dypalëshe dhe shumëpalëshe në margjinat e takimit të OSBE-së.

Për shkak të pjesëmarrjes së Lavrov, Estonia, Letonia, Lituania dhe Ukraina po bojkotojnë këtë ngjarje./O.S

Të fundit

Shqipëria e nis me humbje aventurën EURO2024, goli i Bajrami hyn në histori të turneut

Shqipëria e nisi me humbje rrugëtimin e saj në Euro 2024, pasi u mposht me rezultatin 2-1 nga kampionia...

De La Fuente: Jam shumë i lumtur, por të qëndrojmë me këmbë në tokë

Shumë i lumtur u shfaq tekniku i kombëtares spanjolle Luis de la Fuente, pas fitores bindëse 3-0 që skuadra e tij arriti me Kroacinë. “Jam...

Scholz: Propozimi i Putinit për paqe nuk është serioz

“Liderët e G7 nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe në Ukrainë, sepse të gjithë e dinin se propozimi...

Italia përmbys ndeshjen, realizon Barella ndaj kuqezinjve

Shqipëria 1-2 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Gol kuqezinjtë, Shqipëria ndëshkon Italinë në sekondat e para

Shqipëria 1-0 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Lajme të tjera

Web TV