Studio daneze, “në Vjosë”/ Alma Hoxha: Stacion informimi për turizmin edhe në Përmet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryetarja e bashkisë së Përmetit në një intervistë në për mediat foli për turizmin, duke theksuar se gjatë këtij viti janë regjistruar rreth 100 mijë turistë.

Gjithashtu gjatë kësaj interviste, Alma Hoxha vuri thekson tek rëndësia për të pasur turistë gjatë gjithë vitit, ndërsa shtoi se po punohet edhe në këtë aspekt, por edhe për të sjellë në Përmet turistë elitarë.

“Shpallja e Lumit Vjosa park kombëtar do ti shërbejë edhe Përmetit. Do të jetë në të mirë të të gjithë banorëve që jetojnë buzë Vjosës. Fokusi i Bashkisë sonë është turizmi dhe ky vit ishte shumë i mbarë për Përmetin. U regjistruan rreth 100 mijë turistë. Përsëri fokusi ynë do të jetë turizmi dhe synojmë ta kthejmë Përmetin në një vend me turizëm për të gjithë vitin. Ka pasur një vëmendje të shtuar të qeverisë dhe pushtetit vendor ndaj Përmetit. Të gjithë jemi bërë bashkë për t’i dhënë një shtysë akoma edhe më shumë turizmit. Drejt turizmit të luksit shkohet duke u bërë të gjithë bashkë dhe duke vlerësuar gjithçka që natyra e ka falur Përmetit. Sfidë e vitit tjetër mbetet që Përmeti jo vetëm të shtojë numrin e vizitorëve, por të ofrojë edhe zona të tjera, vende që duke rritur ofertën turistike do të sjellë një turizëm të qëndrueshëm dhe elitar. Ka ardhur momenti të punojmë të gjithë bashkë”, ka thënë ndër të tjera Alma Hoxha./O.S

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV