test

Tejkalimi i shpejtësisë, gjatë një viti ka marrë 54 jetë! 171 aksidente dhe 4 mijë gjoba

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjatë periudhës janar- dhjetor 2023, kanë ndodhur 171 aksidente rrugore, me 54 persona të vrarë, si pasojë e tejkalimit te shpejtësisë maksimale të lejuar.

Tejkalimi i shpejtësisë maksimale të lejuar, nga 90 km/orë, në 146, 212 apo 239 km/orë, është papërgjegjshmëri dhe karshillëk ndaj ligjit.

Si pasojë e kësaj shkeljeje janë pezulluar 3910 leje drejtimi, për tejkalim të kësaj shpejtësie. Sipas policisë, 50% e numrit total të lejeve të pezulluara gjatë këtij viti, nuk ka dhënë efektet e duhura për sigurinë rrugore.

Policia Rrugore, ndërsa i quan sjellje të tilla – vrasëse të jetës në rrugë – thotë se duhet të jenë një këmbanë alarmi, për këdo që punon në strukturat e kësaj policie.

“Ndaj, për të parandaluar këto sjellje agresive në rrugë, e gjithë flota e shpejtësi-matësve dhe mjeteve inteligjente të Policisë do jetë ditë dhe natë në punë, derisa kjo të marrë fund”, thonë ata./O.S

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV