Melanoma shëndetësore, a mund të mbërrijë një vaksinë eksperimentale brenda dy vjetësh?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Shpresa nga provat e një vaksine terapeutike nga kompania Moderna, e cila e kombinuar me një ilaç tjetër duket se mbron nga relapset e melanomës.

Një kandidat për vaksinën e ARNM-së kundër formave me rrezik të lartë të melanomës, një nga format më agresive të kancerit të lëkurës, po vazhdon të tregojë premtime dhe mund të jetë në rrugën e tij drejt një procesi të përshpejtuar miratimi që nga viti 2025.

Përgatitja quhet MRNA-4157/V940 dhe është një vaksinë eksperimentale mRNA e zhvilluar nga kompania farmaceutike Moderna. Ajo përdor të njëjtën teknologji të përdorur për vaksinat anti-covid, por është projektuar për të nxitur sistemin imunitar për të gjeneruar një përgjigje kundër kancereve specifike.

E BËRË ME RROBAQEPËSI. Kjo vaksinë potenciale është një shembull i mjekësisë së personalizuar sepse është projektuar duke u nisur nga gjenomi i tumorit të çdo pacienti: në këtë mënyrë identifikohen mutacionet specifike kundër të cilave duhet udhëzuar sistemi imunitar, në mënyrë që t’i kodojë ato në “recetën” e ARNM-së së vaksinës (për të mësuar më shumë: si funksionon një vaksinë mRNA).

NJË KOMBINIM FITUES. Në një provë klinike të fazës 2, vaksina u administrua, së bashku me një ilaç imunoterapie të zhvilluar nga kompania Merck (Keytruda) për 147 pacientë që ishin shëruar nga një melanomë e fazës së tretë ose të katërt, format tashmë të avancuara dhe me rrezik të lartë të përsëritjes.

Kombinimi i ilaçeve uli rrezikun e përsëritjes së kancerit dhe vdekjes gjatë tre viteve të ardhshme me 49% dhe uli rrezikun që qelizat kanceroze të përhapen në vende të largëta ose vdekje gjatë tre viteve të ardhshme me 62%, krahasuar me trajtimin vetëm me Keytruda.

Lexo edhe :  OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

JEMI NË RRUGËN E DUHUR. Vaksina duket se siguron rritje të shanseve për mbijetesë me kalimin e kohës: në disa rezultate të lëshuara vitin e kaluar, zvogëlimi i rrezikut të rikthimit dhe vdekjes ishte 44%, ndërsa tani prek praktikisht një në dy pacientë (ndërsa efektet anësore nuk janë rritur). Të dhënat deri tani janë komunikuar vetëm nga Moderna, por ende nuk janë botuar në një revistë shkencore të shqyrtuar nga peer-reviewed.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

VIDEO/ Rama vijon ironinë me Bardhin: Ore kush je…?!

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetet sociale një video me pjesë nga debati i zhvilluar një ditë më...

Çfarë pritet të ndodhë nga OSHEE me mbi 1 mijë abonentë

OSHEE bëri të ditur të hënën se 1628 abonentë kanë përfituar nga skemat për shlyerjen e detyrimeve të papaguara. Skemat e aktmarrëveshjeve për shlyerjen e...

“Meta me parti inekzistente…”, Fevziu e thotë troç: Ja kush i fiton zgjedhjet në 2025

Blendi Fevziu, i ftuar në një emision televiziv, tha se gjasat janë që zgjedhjet e vitit 2025 t'i fitojë Edi Rama, pasi PS është...

Çfarë ndodh kur mizat prekin ushqimin,çfarë problemesh shëndetësore rrezikojmë

Deri më tani kemi menduar se mizat që prekin ushqimin nuk janë të dëmshme por vetëm bezdisëse. Por studimet, të cilave i referohet AgroËeb.org konfirmojnë...

Në lidhje me ish-konkurrenten e ‘Përputhen’? Besi zbulon të vërtetën e fotos virale

Aktori i njohur i humorit, Bes Kallaku ka reaguar rreth lajmeve se ai ka nisur një lidhje të re dashurie me ish-konkurrenten e “Përputhen”,...

Lajme të tjera

Web TV