Takimi rajonal për kontrollin e armëve, Balla: Ballkani ka bërë hapa të mëdha drejt paqes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në takimin e 10-të Rajonal Koordinues, për Zbatimin e Udhërrëfyesit për Kontrollin e Armëve të Vogla dhe të Lehta në Ballkanin Perëndimor, u diskutua për luftën kundër dhunës dhe dënimin e saj.

Ministri i Brendshëm Taulant Balla tha se Shqipëria është e vendosur në dënimin e dhunës, ku me krenari mbështet iniciativat e sigurisë në nivel rajonal e më gjerë.

Sipas ministrit, Ballkani Perëndimor ka bërë hapa të mëdha drejt paqes dhe stabilitetit në vitet e fundit, edhe pse abuzimi me armët e vogla dhe të lehta kërcënon këto përpjekje dhe rrezikon progresin e arritur me mund të madh.

Ministria e Brendshme u prezantoi Paketën e Re të Sigurisë Publike në Shkolla, duke përforcuar kufizimet brenda perimetrit të sigurisë dhe duke përfshirë rregullat për posedimin e armëve të zjarrit në afërsi të zonave shkollore.

Në takim u fol edhe për bashkëpunimet apo marrëveshjet me vendet e rajonit dhe BE-në, për luftimin e krimeve të lidhura me armët e zjarrit. Një ndër këto marrëveshje është edhe ajo me Francën, për shkëmbimin e të dhënave balistike, apo dhurimi i pajisjeve moderne nga Gjermania për Departamentin e Kufirit dhe Migracionit./O.S

Të fundit

Liverpool mposht Atalantën por eliminohet nga Europa, Leverkusen mbetet e pathyeshme

Atalanta nxjerr jashtë Europës Liverpoolin. Skuadra bergamaske u mposht 0-1 në shtëpi nga “The Reds”, por kualifikohen në gjysmëfinale...

Roma triumfon sërish ndaj Milanit dhe kualifikohet në gjysmëfinalen e Europa League

Roma kalon në gjysmëfinalet e Europa League, ndërsa eliminon Milan-in, pas fitores me rezultatin e përgjithshëm 3-1 të dy ndeshjeve çerekfinale. Pas takimit në “San...

Më 20 Prill, Dielli kalon në Dem, ja çfarë u ndodh këtyre 5 shenjave të Zodiakut

Më 20 Prill, Dielli kalon në Dem dhe fillon zyrtarisht sezoni i shenjës së dytë të kalendarit astrologjik. Kjo ditë do të sjellë ndryshime...

Çfarë është “mashtrimi i së ardhmes? Flamuri i kuq në një raport në çift

Është normale të imagjinoni një të ardhme me dikë që ju intereson, sidomos pasi takimi i parë ka shkuar shumë mirë dhe jeni në...

“Ajo që po bën Meta nuk është sjellje politike”/ Çani reagon ashpër: Ish-presidentit …

Gazetari Arian Çani në një intervistë për një emision televiziv ka komentuar deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë ndaj SPAK. Ai theksoi se kjo...

Lajme të tjera

Web TV