TKOBAP prezanton Kalendarin Artistik 2024

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor ka prezantuar sot Kalendarin Artistik për vitin 2024, me drejtoreshën e Përgjithshme të TKOBAP-së, Abigeila Voshtina, drejtorin Artistik të Operës dhe Filarmonisë, Jacopo Sipari di Pescasseroli, drejtori Artistik i Baletit, Sabrina Bosco, dhe drejtori i Komanduar i Ansamblit Popullor.

Ky është një vit dedikuar kompozitorit të madh italian, Giaccomo Puccini, pasi përkon me 100-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. Kështu, TKOB rreshtohet krah për krah me teatrot më të rëndësishëm evropianë dhe botërorë, që këtë vit ia kanë dedikuar Puccinit.

Në bashkëpunim edhe me “Fondacionin Pucciniano”,  do të vihen në skenë kryeveprat si: “Il Triticco”, “La Boheme” “Maddama Butterfly” “Tosca” Il barbire di Siviglia” etj.

Por pa harruar këtu edhe kryevepra të tjera botërore të kompozitorëve të mëdhenj si: Beethoven, Mozart, Tchaikovsky, Shostakovich etj.
Gjatë fjalës së saj drejtoresha e përgjithshme e TKOBAP-së, Abigeila Voshtina, prezantoi 5 pikat kyçe mbi të cilat ndërtohet Kalendari Artistik i këtij viti.

“Sot flas me fakte para jush. Nuk është e kollajshme të bësh një Kalendar Artistik, kur të mungojnë dy shpatullat siç është Baleti dhe Ansambli, por ne ia dolëm.  Ky kalendar reflekton Operën, Baletin, Operat për Fëmijë, Bashkëpunimet dhe Turnetë, dhe mbi këto 5 pika  të forta është ndërtuar gjithë strategjia e vitit të ardhshëm.
Është ndërtuar mbi bazën e Puccinit. Është ndërtuar mbi bazën e atyre figurave që e kanë berë teatrin përpara se ne të vinim këtu sot.
Siç do të jetë: “Plaga e dhjetë e Gjergj Elez Alisë”. Është një nga ato rrëfimet shqiptare që prek çdokënd që nuk e njëh kultutrën tonë. Pra është një emblemë në 70-vjetorin e teatrit, që flet për ne, më shumë se sa vetë ne. Ky 70-vjetor do të ktheje të gjithë energjinë, bukurinë estetiken, e asaj që thërret fort, siç është Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit” tha  Abigeila Voshtina.

Lexo edhe :  Piktura e rrallë/ Skënderbeu i portretizuar nga Peter Appian

Voshtina u shpreh se edhe nismat e ndërmarra gjatë vitit të kaluar si: Opera për Fëmijë apo Akademia Teatrale, do të vijojnë edhe gjatë këtij viti duke u intensifikuar dhe pasuruar më tej.

Kalendari Artistik do të përmbajë 25 premiera që kanë jehuar në botë e që vinë në TKOBAP për të rritur cilësinë artistike dhe ritmin e shpejtë./E.T

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Skema e mashtrimit me mikro-kreditë/ “Rasti, më i keq se firmat piramidale”

Disa ditë më parë, Prokuroria e Tiranës ka goditur skemën e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet të ashtuquajtur mikrokredi me interesa të larta, për shlyerjen...

Lajme të tjera

Web TV