Varianti i ri i Covid, JN.1: Ja çfarë duhet të dini

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
OBSH monitoron një evolucion të ri të SARS-CoV-2, JN.1: Covid-i i Krishtlindjeve duket më i aftë për të anashkaluar mbrojtjen imune (por jo më serioz).

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka klasifikuar si një “variant shqetësimi” një nënvariant të Omicron , JN.1, përhapja e të cilit po rritet me shpejtësi në shumë vende të hemisferës veriore, në mes të stinës së dimrit. Evolucioni i ri i koronavirusit Covid SARS -CoV-2 nuk shkakton shqetësime të veçanta për simptomat që shkakton (nuk çon në një sëmundje më serioze), por duket i aftë të anashkalojë mjaft mirë mbrojtjen imune .

ARDHJA E RE, PARË NGA AFËR. JN.1 rrjedh nga nënvarianti Omicron BA.2.86 (i njohur gjithashtu si “Pirola”), por ka një mutacion shtesë në proteinën e majës, të cilën koronavirusi e përdor për të hyrë në qelizat pritëse. Karakteristikat e tij duket se rrisin rrezikun e arratisjes imunologjike , domethënë aftësinë e virusit për të anashkaluar mbrojtjen imune të prodhuar nga vaksinat dhe infeksionet e mëparshme. Kjo është arsyeja pse ai monitorohet, edhe nëse nuk duket të jetë më agresiv se format e mëparshme të Omicron.

ËSHTË E RËNDËSISHME TË VAKSINOHENI. Për shkak të përhapjes së variantit të ri, OBSH pret një rritje të rasteve me Covid në vendet që kalojnë sezonin e dimrit, në një panoramë tashmë të ndotur me sëmundje të tjera respiratore me origjinë virale ose bakteriale ( grip , virus sincicial respirator , pneumoni pediatrike ). Mbrojtja e ofruar nga vaksinat kundër Covid vazhdon të garantojë mundësinë e shmangies së formave të rënda të sëmundjes, shtrimeve në spital dhe vdekjes .

ËSHTË E RËNDËSISHME TË VAKSINOHENI. Për shkak të përhapjes së variantit të ri, OBSH pret një rritje të rasteve me Covid në vendet që kalojnë sezonin e dimrit, në një panoramë tashmë të ndotur me sëmundje të tjera respiratore me origjinë virale ose bakteriale ( grip , virus sincicial respirator , pneumoni pediatrike ). Mbrojtja e ofruar nga vaksinat kundër Covid vazhdon të garantojë mundësinë e shmangies së formave të rënda të sëmundjes, shtrimeve në spital dhe vdekjes .

Lexo edhe :  OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

MË TË RREZIKUAR NGA RIINFEKSIONET. Për më tepër, sipas një studimi italian të botuar në Pathogen and Global Health dhe të cituar nga agjencia Adnkronos , me variantin JN.1 rreziku i riinfeksioneve duket se është rritur – gjithashtu i mundur tek ata që, për shembull, ishin infektuar nga Pirola. variant në vjeshtë. Nënvarianti i ri mund të shkaktojë të gjithë spektrin e sëmundjes, nga format asimptomatike deri tek format më të rënda, prandaj rekomandimet e ekspertëve, në pritje të dijes së më shumë, mbeten gjithmonë të njëjta: mbroni veten me vaksina, mbani maska ​​në vende të mbyllura. teshtitni mburojë me një fasule ose në kthesën e bërrylit tuaj, qëndroni në shtëpi nëse jeni i sëmurë, bëni testin për Covid nëse keni simptoma të ngjashme me gripin./O.S

Të fundit

Çfarë përmban propozimi i Sekretarit të NATO-s për ndihmën ushtarake Ukrainës?

Ministrat e jashtëm të NATO-s të premten do të diskutojnë për një ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, të...

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur me një ceremoni të veçantë...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Lajme të tjera

Web TV