26 dhjetor 1994/ Terror në qiell: Rrëmbimi i fluturimit 8969

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Katër terroristë islamikë të armatosur, marrin kontrollin e Air France Flight 8969. Terroristët vranë tre pasagjerë dhe qëllimi i tyre ishte të hedhin në erë aeroplanin mbi Kullën Eifel në Paris.Kur aeroplani zbret në Marsejë, një ekip francez i Forcave Speciale të Xhandarmërisë, çliron avionin dhe vret rrëmbyesit.

Çfarë ndodhi me fluturimin 8969 të Air France?

Në prag të Krishtlindjes 1994, një Airbus A300 i Air France u rrëmbye nga katër militantë të armatosur islamikë ndërsa po fluturonte nga Algjeri në Paris. Terroristët vranë tre pasagjerë dhe qëllimi i tyre ishte ose të rrëzonin aeroplanin mbi Kullën Eifel ose Tour Montparnasse në Paris.

Asokohe ekuipazhi i Airbus A300 i Air France ishte e përbërë nga Bernard Delhemme, 51 vjeç, ishte kapiteni i fluturimit. Jean-Paul Borderie ishte kopiloti dhe Alain Bossuat ishte inxhinieri i fluturimit.

Sfondi

Algjeria ishte në një gjendje lufte civile në kohën e rrëmbimit. Avionët që fluturonin për në Algjeri u përballën me mundësinë e sulmeve me raketa. Si rezultat, fluturimet e Air France për në Algjeri kishin ekuipazhe të përbëra tërësisht nga njerëz që dolën vullnetarë për itinerarin. Air France kishte pyetur zyrtarët e qeverisë nëse duhej të vazhdonte absolutisht fluturimet për në Algjeri; Deri në kohën e rrëmbimit, ajo nuk kishte marrë një përgjigje.

Ndikimi

Rrëmbimi zgjati tre ditë dhe u bë i njohur si Rrëmbimi i Fluturimit 8969, dhe mbetet një nga rrëmbimet më famëkeqe në historinë e aviacionit.

Incidenti ishte i dukshëm si për taktikat e përdorura nga rrëmbyesit, ashtu edhe për reagimin e qeverisë franceze. Në këtë artikull, ne do të zhytemi në rrëmbimin e Fluturimit 8969, duke zbërthyer ngjarjet e rrëmbimit, si dhe duke analizuar ndikimin e tij në sigurinë e linjave ajrore dhe kundër terrorizmit.

Lexo edhe :  Kina sanksionon 22 kompani amerikane për shkak të Tajvanit

Motivet

Rrëmbimi i fluturimit 8969 u krye nga katër anëtarë të Grupit Islamik të Armatosur, një grup ekstremist islamik algjerian që luftoi për të rrëzuar qeverinë algjeriane dhe për të krijuar një shtet islamik.

Kjo ishte arsyeja pse Air France ndaloi fluturimet e tyre për në Algjeri deri në vitin 2004, dy vjet pas përfundimit të Luftës Civile Algjeriane. Ky ishte i dyti Airbus A300 i Air France që u rrëmbye; i pari ishte Fluturimi 139 i Air France në Entebe, Ugandë, në vitin 1976. Operacioni shoqërues i shpëtimit të pengjeve, i kryer nga komandot e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, ishte bastisja në Entebe.

 

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV