Japoni/ Shkon në 57 numri i të vdekurve nga tërmeti

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tërmeti tronditi gadishullin Noto në prefekturën qendrore të Ishikawa të hënën pasdite, duke shembur ndërtesa dhe duke shkaktuar alarme për cunami deri në Rusinë lindore.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë hoqi të martën të gjitha paralajmërimet për cunami përgjatë pjesëve të bregut perëndimor të vendit, por më shumë se 24 orë pas goditjes së tërmetit, ka pasur akses të kufizuar në pjesën veriore të gadishullit të izoluar Noto.

Zyrtarët të cilët fluturuan me helikopterë mbi gadishullin, i njohur për peizazhet e tij bregdetare dhe peizazhet rurale, raportuan se kishin parë rrugë të dëmtuara, rrëshqitje dheu dhe zjarre të mëdha./O.S

 

Të fundit

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj...

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo gjithashtu përballet me pengesa të...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Leku ‘mbyt’ euron, mësoni me sa blihen dhe shiten monedhat e huaja sot

Sot, më 25 maj 2024, dollari amerikan blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93 lekë. Euro blihet me 100 lekë dhe shitet 100.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje...

Lajme të tjera

Web TV