test

Ky është organi që moshohet më shumë gjatë dimrit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Me dimrin, vijnë edhe plot kërcënime, sidomos për lëkurën dhe trupin! Temperaturat e ulta, ajri i ftohtë, dalja jashtë shtëpisë qoftë edhe për një blerje në dyqan duket shpesh si një betejë e vështirë.

Pavarësisht veshjeve të ngrohta nga palltot, dorezat dhe te çizmet, ekziston një pjesë e trupit tuaj që mund të ekspozohet ndaj elementeve të ashpra të muajve të ftohtë dhe kjo është fytyra. Duket se nuk janë vetëm muajt me diell të verës që bëjnë namin në lëkurën tuaj; dimri mund të jetë i ashpër edhe për lëkurën tonë. Moti i ftohtë dhe rënia e niveleve të lagështisë çon në një lëkurë të thatë që nuk është në gjendje të mbajë lagështinë. Kjo është edhe arsyeja pse lëkura juaj bëhet më e ashpër në dimër.

Lëkura e thatë dhe e plasaritur do të thotë njëherësh që erudhat e imta do të bëhen më të dukshme. Të themi të vërtetën, nuk është vetëm lëkura e fytyrës që ndikohet nga ndryshimi i motit, edhe zona të tjera të trupit si duart dhe këmbët duan shumë kujdes. Përveç motit dhe temperaturave të ulta në dimër, disa nga zakonet e jetesës gjatë gjatë këtij sezoni ndikojnë në moshimin e lëkurës.

Dimri është sinonim i festave për shumicën e njerëzve. Kjo jo vetëm që do të thotë ushqime me sheqer që mund të çojnë në plakje të parakohshme të lëkurës, por edhe konsumim të alkoolit që dehidraton më tej lëkurën e thatë.

Sipas dermatologes Jennifer Peterson, një shqetësim tjetër në muajt e dimrit ka të bëjë me sapunët që përdorni dhe veshjet e trasha që duhen për të përballuar të ftohtin. Lëkura që tashmë e ka të vështirë të mbajë lagështinë për shkak të temperaturës së ftohtë mund të irritohet nga sapunët, leshi dhe veshje të tjera me teksturë të ashpër.

Lexo edhe :  Vera e nxehtë dhe temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush

Çfarë duhet të bëjmë? Përveç kujdesit të asaj që hani dhe pini gjatë dimrit, kujdesuni edhe për teksturën e veshjeve, sapunin që përdorni etj./E.Ç

Të fundit

Hitaj: Mendoni se do të detyroni Ramën të tërhiqet?

Gazetari Arbër Hitaj, gjatë debatit në emisionin Open në News24 e konsideroi të drejtë thirrjen e protestave nga opozita,...

Barazimi me Poloninë, Deschamps pas ndeshjes: Ekipi luajti mirë

Numri një i stolit të Francës, Deschamps u ndal për mediat, pas atij barazimi 1-1 ndaj Polonisë, takim ky i vlefshëm për Europianin. “Nuk jam...

Bozdo: Protesta e 11 korrikut një paralajmërim, kërkojmë qeveri teknike

Enno Bozdo, anëtar i Kryesisë së PD-së, tha në “Open” në News24 se protesta e 11 korrikut do të kërkojë përveç lirimin e liderit...

Depresioni tek gratë, nga simptomat te trajtimi

Trishtimi dhe mërzia janë reagime normale të kohëve të vështira që gjithkush kalon në jetë. Mërzitja është një reagim që kalon shpesh, por ajo...

Ukrainasi rrëfen tmerrin nga kampet ruse: Më shkulën dhëmbët për qejf

Një ukrainas që u kap rob nga rusët ka rrëfyer tmerrin që ka përjetuar në kampin ku qëndroi për muaj me rradhë derisa u...

Lajme të tjera

Web TV