Al Capone, nga krimineli në bos mafioz: gjeneza e një mendjeje kriminale

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga banditi periferik në Nju Jork te armiku publik numër një në Amerikën e Ndalimit: ja se si Al Capone u bë bos mafioz.

Al Capone, më i famshmi nga gangsterët e Ndalimit Amerikan të viteve 1920 dhe 1930, njihet si bosi i padiskutueshëm i Çikagos, një qytet në të cilin ai e zotëronte atë si një Cezar i vogël. Le të shohim se si ai u bë bosi i krimit të organizuar përmes artikullit “Si u bëra Al Capone” të Franco Forte, marrë nga arkivat e Focus Storia.

 

Një italiane në Nju Jork

Para se të bëhej armiku publik numër një i Byrosë së Hetimit (paraardhësi i FBI-së), Alphonse Capone, djali i katërt i Gabriel dhe Teresa Caponi (emri Capone rrjedh nga një shqiptim i gabuar në anglisht i emrit origjinal), ishte një bandit i të pafavorizuarve. lagjet e Nju Jorkut në kohën e migrimeve të mëdha nga Evropa. Lagjet e varfra të distriktit Navy Yard të Brooklyn-it ishin shtëpia e kolonisë kryesore të emigrantëve italianë të fillimit të shekullit të njëzetë. Kur babai i Al Capone mori nënshtetësinë amerikane në 1906, Alphonse, i lindur më 17 janar 1899, ishte shtatë vjeç.

 

Merika

“Unë nuk jam italian, kam lindur në Brooklyn!”, kështu pretendonte gjithmonë “amerikanizmin” e tij Al Capone, me një dëshirë shumë të fortë për t’u dalluar nga turmat e emigrantëve që ishin nisur për në “Merica”, siç ishte ajo. u thirr nga analfabetët e shumtë që u nisën nga portet e Italisë Jugore për të mbërritur në Nju Jork. Si djalë, Alphonse ishte i integruar mirë me bashkëmoshatarët e tij sicilian, napolitan dhe kalabrezë, të cilët populluan Bruklinin deri në atë pikë sa të adoptonin qëndrimet e mafiozëve të vegjël që po vendoseshin në qytetin e shpresës dhe mrekullive.

 

Gangster

Një qytet që, në realitet, ofronte vetëm mjerim dhe një shkallë shumë të lartë krimi, edhe pse sezoni i bandave në Nju Jork tashmë kishte përfunduar. Personazhe si John “Terrible” Torrio dhe bandat vdekjeprurëse si Five Pointers ende dominonin periferitë, dhe vetë Al Capone, së bashku me shokun e tij të shkollës dhe mikun e djallit Salvatore Lucania (që historia do ta mbajë mend si Lucky Luciano), filloi karrierën e tij.

 

Paragjykimet

Megjithatë, përpara se të hynte në botën e të rriturve, Alphonse-i i ri duhej të merrej me botën e adoleshentëve të rrugës, në konflikt të vazhdueshëm me njëri-tjetrin (italianët kundër irlandezëve dhe kundër hebrenjve) dhe me shoqërinë dekadente të kohës – nga shkolla te forcat. të rendit – dhe të merreni me paragjykimet e shumta ndaj emigrantëve. Ishte një mendim i zakonshëm, në fakt, që dagos, një term nënçmues për të treguar italianët, ishin të gjithë kriminelë, të aftë vetëm për të vrarë e për të vjedhur dhe se nuk ia vlente as të përpiqeshe t’i shpengosh.

 

Mikësitë e keqja

Një klishe që Alphonse, në mënyrën e tij të vogël, kontribuoi në nxitjen. Që kur ishte djalë dominonte të miturit pa hezituar të godiste me grusht këdo që reagonte ndaj bakritjeve të tij. Ai gjithashtu rrahu ata që ishin më të mëdhenj se ai dhe madhësia e tij luajti në favor të tij: në moshën dhjetë vjeç ai tashmë dukej katërmbëdhjetë. Është e qartë se ai pothuajse kurrë nuk ndoqi shkollën publike ku e kishin regjistruar prindërit e tij. Dhe vërtet, pikërisht aty doli shpirti i tij i dhunshëm me arrogancë, mbi të gjitha për shkak të miqësisë që lidhi me Lucky Luciano-n, dy vjet më i madh, me të cilin filloi të bënte krime të vogla ndaj moshatarëve të tij për t’i zhvatur atë pak. kishte: ushqim, këpucë ose ndonjë ndryshim.

 

Pothuaj i zbutur. Mesuesit?

Ata luftojnë! Megjithatë, për sa kohë që ai qëndroi në shkollë, pavarësisht mungesave të vazhdueshme, temperamenti i tij kolerik u mbajt nën kontroll nga një mësuese e re që nuk u frikësua nga ngacmuesit e lagjes, gjashtëmbëdhjetë vjeçarja Sadie Mulvaney. Gjithçka ndryshoi kur prindërit e Alphonse u shpërngulën në numrin 38 Garfield Place, në një banesë antikodër, ku kushtet e jetesës së italianëve që ishin të mbushur me njerëz ishin nën kufirin e varfërisë.

 

Drop shkolla

Shkolla e re e Al ishte më e keqe se rrugët e periferisë së Bruklinit, dhe frekuentimi i saj nënkuptonte se duhej të provonte çdo ditë se ishte mjaft i zgjuar për ta kthyer në shtëpi. Në moshën 14-vjeçare, pasi dështoi për shkak të mungesave të shumta, i riu Capone tashmë ishte i bindur se ishte burrë dhe nuk pranonte më qortime. Një ditë, kur një mësues e thirri për një shaka, Alphonse e sulmoi atë dhe e rrahu egërsisht. Rezultati: drejtori e ndëshkoi duke e fshikulluar në prani të shokëve të klasës. Ishte ky episod që e bindi Al të linte shkollën përgjithmonë.

 

Gënjeshtar profesional

Pasi provoi të gjitha punët e mundshme për të sjellë disa para në shtëpi dhe për t’i mbajtur prindërit e tij të lumtur, të zemëruar me zgjedhjen e tij të jetës, Alphonse gjeti punë me Frankie Yale, mikun e kriminelit John Torrio dhe kreun e Unionit të fuqishëm sicilian (organizata e emigrantëve italianë). si dhe pronar i restorantit Harvard Inn në bregdetin e Coney Island, një udhëkryq, disa vite më vonë, i Prohibition (ndalimi i prodhimit dhe shitjes së alkoolit). Ishte viti 1913 dhe Alphonse, falë strukturës së tij dhe karakterit të tij si mastifi, u punësua si gënjeshtar.

 

Çështje respekti

Një punë e vështirë për një djalë vetëm 14 vjeç, por Al Capone, siç e thërrisnin tashmë të gjithë, fitoi respektin e ngatërrestarëve që frekuentonin Harvard Inn dhe bosëve të mafias që takoheshin dhe diskutonin për biznesin në restorant. Midis tyre, përveç John Torrios, edhe figura të shquara të botës së krimit të kohës si Ciro Terranova, nënkryetari i familjes së fuqishme Morello, Joe “Boss” Masseria, Gaetano Reina dhe Ignazio Saietta, një vrasës që punonte për Unioni sicilian dhe se kush e kishte bazën e tij në Harlem: një sallë e vogël tmerresh në të cilën ai i vari viktimat e tij nga grepa mishi dhe më pas i dogji të gjalla. Siç shkruan John Kobler, biografi i gangsterit, në librin e tij Al Capone (Mondadori) «si një gënjeshtar […] Al demonstroi aftësi të jashtëzakonshme. Kur atij iu kërkua të qetësonte një të dehur, grushti i tij i mamuthit […] zbriti me forcën e një dash. Ai ishte gjithashtu i saktë dhe i shpejtë në trajtimin e një revolveri”.

 

Shkelje

Në vitin 1915, në moshën 16-vjeçare, Al u rekrutua në bandën Five Pointers, brenda një grupi të vogël të rinjsh të udhëhequr nga John Torrio. Së bashku me të, Lucky Luciano dhe Francesco Castiglia, i cili më vonë, nën emrin Frank Costello, do të bëhej krahu i djathtë i tij gjatë ngjitjes së tij në majat e botës së krimit. Një vit më pas, Al u përlesh me një djalë tjetër të ashpër, Frank Galluccio, një ngacmues i Bruklinit, dhe për herë të parë ai mori më të keqen: Frank nxori thikën dhe e goditi disa herë në fytyrë, duke e lënë atë me shenja. Në mjedis, ai episod i dha pseudonimin Scarface (nga mbresë “mbresë” dhe fytyrë “fytyrë”), por shumë pak patën guximin ta përdorin atë përpara tij.

 

Gangster romantik

Unioni Siçilian operoi në një rrugë të dyfishtë: ai ndihmoi emigrantët sicilianë që zbarkuan në Nju Jork, dhe në të njëjtën kohë ai trajnonte banditë dhe vrasës në emër të organizatave mafioze. Pasi iu nënshtrua ritualit të hyrjes në organizatë (pasuesit duhej të prisnin gishtat me thikë dhe të betoheshin për besnikëri gjatë derdhjes së gjakut), së bashku me John Torrio, “kumbarin” e tij kriminel dhe të pandashmin Frank Costello, Capone ai filloi të preu dhëmbët si rrahës dhe vrasës, derisa në moshën 18-vjeçare takoi një vajzë irlandeze dy vjet më të madhe, Mae Coughlin, u dashurua me të dhe vendosi të martohej me të.

 

Fati i familjes

Dasma u zhvillua më 18 dhjetor 1918 dhe vitin e ardhshëm lindi djali i vetëm i Al Capone, Sonny, i njohur si Albert Francis.

Njëzet vjeçari Alphonse ndjeu tani peshën e përgjegjësisë familjare dhe, i dyshuar për dy vrasje dhe sulm ndaj një njeriu që po vdiste në spital, ai e kuptoi se ishte koha për të bërë një ndryshim në jetën e tij dhe në karrierën e tij kriminale.

 

Pa hezitim

Pika e kthesës erdhi kur John Torrio, asistent i xhaxhait të tij “Big Jim” Colosimo, e thirri atë në Çikago për të qenë krahu i tij i djathtë në organizatën e re që po lindte në qytet dhe e cila së shpejti do të vinte në dorë një të re. biznes fitimprurës: trafiku klandestin i alkoolit. Ishte në fakt viti 1919 dhe do të fillonte periudha e të ashtuquajturit Ndalimi, e shënuar me hyrjen në fuqi të ligjit që ndalonte prodhimin, shitjen, importin dhe transportin e alkoolit. Një periudhë e artë për krimin e organizuar, e cila u pasurua dhe lulëzoi falë biznesit që mund të bëhej me trafikun e paligjshëm. Al Capone u transferua në Çikago me gruan dhe djalin e tij dhe, si krahu i djathtë i John Torrios, falë mendjemprehtësisë, vendosmërisë dhe gjakftohtësisë së tij që do ta bënte të famshëm, ai shpejt arriti të merrte kontrollin e organizatës mafioze që ai mbante në qytet. në duart e Chicago Outfit, e themeluar nga Colosimo. Dhe të bëhesh krimineli i madh që e njohim të gjithë.

Të fundit

Mario Deda: Nga biseda e fundit me Zefin te të fshehtat e raportit me të vëllanë, Julin

Mario Deda i vogli i djemve të “Mjeshtrit të Madh”, Zef Deda i ftuar në Fitstation me moderatoren Çenkuela...

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë nga arresti i shtëpisë. Seanca ishte...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

Lajme të tjera

Web TV