E reja vdiq pas operacionit tek “Amerikani”,vëllai telefonon mjeken:Çfarë doktoreshe je?!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Arenc Hasalla, vëllai i së ndjerës Lirida Hasalla e cilahumbi jetën në spitalin ‘Amerikan 2’ pas një ndërhyrje estetike, ka telefonuar doktoreshën Rezarta Kapaj e cila operoi të motrën duke e akuzuar atë për ngjarjen e rëndë të ndodhur.

Vëllai i 28 vjeçaren, akuzoi mjeken për neglizhencë duke thënë se nuk ka parë fare kartelën mjekësore të Liridës e cila ishte me kancer.

Ndërsa mjekja e cila i kërkon të mos e bëjnë një bisedë të tillë në telefon, thotë se kjo ishte një fatkeqësi që ndodhi por thekson se e ndjera i kishte thënë se ishte shëruar nga ndërhyrja që kishte patur në Belgjikë.

Biseda telefonike mes Arenc Hasallës dhe doktoreshës që operoi të ndjerën:

Arenc Hasalla: Unë jam i vëllai i së ndjerës Irida. Më thuaj si e more kartelën e saj në dorë dhe cfarë dije ti për Iridën.

Mjekja Rezarta Kapaj: Nuk më duket e përshtatshme të flasim në telefon, nuk u takuam dot jashtë…

Arenc Hasalla: Sot kanë ardhur nga Belgjika 500 fleta ku thuhet se ka qenë me kancer

Mjekja Rezarta Kapaj: Ajo mua më ka gënjyer…

Arenc Hasalla: Për çfarë të ka gënjyer, analizat i ke bërë? Kartelën e ke parë… kush ka firmosur?

Mjekja Rezarta Kapaj: Vetë ka firmosur! Sapo erdha nga komisariati i policisë. Nuk thashë që nuk ka bërë ndërhyrje por më ka thënë se ka qenë e shëruar. Pse do ta merrja unë një të sëmurë…

Arenc Hasalla: Si i ra trombozë motrës time dhe ti nuk i kishte vendosur corapet e trombozës, isha unë aty

Mjekja Rezarta Kapaj: Ju lutem, kjo ishte një fatkeqësi

Arenc Hasalla: Ti mua do më përgjigjesh për shpirtin e motrës time, nuk i dua ato lekë. Një njeri me kanxcer nuk pranon narkozë, cfarë doktoreshe je, ku je diplomuar?!

Lexo edhe :  'Nuk do përdoremi për t'i vënë thikë pas shpine Kosovës'/ Meta: Serbisë do i...

Mjekja Rezarta Kapaj: Nuk ia kam vendosur unë narkozën por anestezisti. Ju lutem tani…

Lidhur me rastin ka reaguar dhe Spitali Amerikan. Në një njoftim për median, spitali thotë se bëhej fjalë “për një ndërhyrje rutinë e kryer sipas protokollit mjekësor pasi janë kryer të gjitha kontrollet, konsentet dhe analizat pre operatore të nevojshme”

Spitali thotë ndër të tjera se 28 vjeçarja ka “pësuar një përkeqësim të menjëhershëm nga një komplikacion post operator mjaft i rëndë dhe me shkallë të lartë mortaliteti, i cili është pjesë e riskut të çdo ndërhyrjeje kirurgjikale”./O.S

Të fundit

Takimi i Ramës në Athinë/ Mitsotakis: Totalisht privat, s’kishim pse ta ndalonim

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për gazetën Macedonia tis Kyriakis” ku mes të tjerash, ka folur...

Pesë terma që kurrë nuk duhet t’i kërkoni në Google

Në disa pjesë të internetit është më mirë të mos hyni dhe sado kurreshtar të jeni, është më mirë të mos dini se çfarë...

OBSH bën thirrje për reduktimin e kripës pas të dhënave të reja tronditëse

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka zbuluar se sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për 40% të vdekjeve në Evropë, që arrijnë në 10,000 vdekje në...

Thumanë-Kashar/ Balluku: Po punohet me ritme të shpejta për ta përfunduar me 30 qershor

Zëvendës kryeministrja, njëherësh Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku inspektoi punimet në aksin Thumanë-Kashar. Ministrja tha se po punohet me ritme të shpejta...

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit

Kompania Google njoftoi të martën, më 14 maj, se do të përdorë inteligjencën artificiale në motorin e saj të kërkimit për t’u ofruar përdoruesve...

Lajme të tjera

Web TV