test

Projektligji për zonat e mbrojtura, zbardhet letra drejtuar kryeministrit Rama

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Koordinatorja e projekteve, Ersa Prifti, ka folur në një intervistë për letrën e 56 organizatave drejtuar kryeministrit dhe institucioneve kryesore në vend me anë të së cilit kërkojnë tërheqjen e projektligjin për zonat e mbrojtura, pasi e konsiderojnë si rrezik për shkatërrimin e natyrës, thotë se nuk janë vetëm organizata në fushën e mjedisit.

Prifti bëri të ditur se firmëtare janë edhe organizata të fushave të tjera sociale, organizata të shoqërisë civile që janë bërë bashkë dhe kërkojnë tërheqjen e këtij projektligji nga seancat plenare dhe për të ndjekur procedurën e rregullt të konsultimit publik.

“Duhet dëgjesë dhe me aktorët e interesit. Duhet që publiku të mbetet i informuar dhe të jetë pjesë e vendimmarrjes.

Ndryshimet e reja cenojnë funksionin primar të zonave të mbrojtura, cenojnë mbrojtjen e tyre.

I lihet vend korrupsionit dhe ndërtimeve që janë zhvilluar shumë vitet e fundit në Shqipëri.

Në ligj shprehet se mund të ndërtohet për të zhvilluar zonat. Por nuk mund të ndërtosh, të prekësh dhe cenosh zonat e mbrojtura që janë me ligj.

Me dërgesat e kërkesave në rrugë zyrtare në Kuvendin e Shqipërisë dhe Këshillin e Ministrave, janë informuar dhe ambasadorë dhe organizatat ndërkombëtare për t’u bërë një zë më shumë ndaj ndryshimit në ligjin për zonat e mbrojtura.

Kemi mbështetje dhe nga organizatat ndërkombëtare dhe ambasadorë në Shqipëri të cilët kanë shprehur shqetësimet e tyre për ndryshimet që mund të bëhen. Kemi një reagim të fuqishëm deri më tani.”, përfundoi Prifti./e.t

Të fundit

Greqia kërcënon Maqedoninë e Veriut: Do të ketë probleme në NATO dhe BE

Greqia ka kërcënuar Maqedoninë e Veriut pas tensioneve për përdorimin e termit “Maqedoni”. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë...

Nesër protesta para Bashkisë së Tiranës/ Rrugët që do të bllokohen

Për protestën para Bashkisë së Tiranës që do të zhvillohet paraditen e së premtes, Policia e Shtetit njofton se do të ketë bllokim të përkohshëm...

Begaj takim me përfaqësuesit e Diasporës shqiptare në Gjermani: I keni dyert hapur!

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj zhvilloi këtë të enjte në Berlin një takim me përfaqësues të Diasporës shqiptare në Gjermani. Figura të suksesshme...

Klaus Gjasula 6 muajsh e 18 ditë dhe Klaus Gjasula 34 vjeç, 6 muaj e 5 ditë

Nga ROLAND QAFOKU Në minutën e 72-të u fut në fushë si zëvendësues; Në minutën e 76-të shënoi autogol; Në minutën e 95-të shënoi gol;...

Ku të shkoni për pushime verore?! Ne e kemi zgjidhjen për ju…

Vera ka mbërritur dhe temperaturat e larta me siguri ju kanë shtuar dëshirën për të shkuar në pushime. Nëse ende nuk e keni vendosur...

Lajme të tjera

Web TV