Si ndikon alkooli tek shëndeti i zorrëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një birrë e ftohtë ose një gotë vere mund të na japin kënaqësi dhe qetësojnë pas një vakti të shijshëm. Por çfarë u bën alkooli triliona mikrobeve që jetojnë në zorrën tonë? Sipas mjekut të Institutit Kombëtar të Shëndetit në New York Lorenzo Leggio, “ka shumë gjëra që ne nuk dimë për higjienën dhe rëndësinë e mikrobiomës së zorrëve.”

Është e qartë se disa baktere janë thelbësore për tretjen e duhur, funksionimin e sistemit imunitar dhe shëndetin e zorrëve. Në studimet e kryera ka rezultuar se konsumimi i shpeshtë i alkoolit shkakton një çekuilibër të baktereve në zorrë, gjë që shoqërohet me inflamacione.

Alkooli në sasi të larta dëmton indin që ndan pjesën e brendshme të zorrëve me pjesën tjetër të trupit dhe rrjedhimisht ky proces pasohet me dhimbje dhe dëme edhe në mëlçi.

Vitin e kaluar, u morën në analizë 71 persona të moshës nga 18-25 vjeç të cilët kishin çrregullim të përdorimit të alkoolit. Ekspertët dolën në përfundimin se këto ndryshime që shkaktonte alkooli te zorrët, bënin që të shtohej dhe dëshira për ta konsumuar. Kur ata ulën sasitë e alkoolit, u vunë re menjëherë përmirësimet në shëndetin e zorrëve.

Vlen të theksohet se alkooli i lartë në gjak shkakton refluks gastroezofageal, inflamacion të mukozës së stomakut, gjakderdhje gastrointestinale, si dhe mund të rrisë rrezikun e disa llojeve të kancerit, duke përfshirë ato të ezofagut, zorrës së trashë dhe rektumit./O.S

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV