Rriten rastet e të prekurve me probleme të shëndetit mendor/ Mjekja:Po preket edhe rinia

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në një kohë kur vëmendja është fokusuar tek virozat dhe gripi stinor, shqetësues për bluzat e bardha mbeten edhe problemet e shëndetit mendor.

Sipas mjekëve jo vetëm që kemi shtim të rasteve të prekur me këto patologji, por shqetësues është fakti që janë të rinjtë ata të cilët po ekspozohen çdo ditë e më tepër kundrejt këtyre patologjive. Por cilët janë arsyet sipas mjekëve?”

“Si kudo edhe në Shqipëri ka pasur një rritje të numrit të personave me probleme të shëndetit mendor. Kjo për shkak të situatave që ne kaluam, por kryesisht janë shtuar të rinjtë të cilët kanë filluar të abuzojnë me substancat narkotike. Për shkak të asaj periudhe që kaluam të izolimit, Covidit”.- tha Valentina Asabello, mjeke psikiatre.

Një tjetër grupmoshë që preket më së shumti nga problemet e shëndetit mendor janë pensionistët. Sipas mjekëve kjo kategori përjeton çrregullime mendore, kur nisin jetën pasive larg punës, por edhe në periudha virozash ka shtim të ankthit mes tyre.

“Pas pensionit moshat 60-65 bëjnë çrregullime ankthi pas daljes në pension. Kjo ngaqë mësohen në një jetë aktive në punë çdo ditë, dhe papritur vjen ai momenti ku duhet të mbyllen. Në momentin që ka viroza ne kemi vënë re që shtohen edhe çrregullimet e ankthit sepse e para edhe vetë virozat duke e lënë e plogësht kanë ato pasojat e tyre. Por, edhe vetë frika duke qenëse në viroza, COVIDI i kap ataku i panikut”.- thotë mjekja.

Mjekët bëjnë apel që pacientët me probleme të shëndetit mendor të drejtohen tek specialistët, duke u sugjeruar prindërve që të jenë më të hapur për të pranuar një problematikë të tillë tek fëmijët e tyre.

Lexo edhe :  Si ndikon dieta me kalori të ulëta në trupin tonë?

“Shumë prindër hezitojnë duke menduar se këto janë probleme që mund të kalojnë vetë. Duke u përpjekur ti shmangen mjekimit pa dashur e agravojnë içik situatën, sepse një i ri që vuan nga problemet e shëndetit mendor ka nevojë për mbështetje”.- shprehet mjekja psikiatre.

Sipas mjekëve personat që vuajnë nga problemet e shëndetit mendorë janë më të tërhequr në vetvete, zgjedhin të qëndrojnë në ambiente të izoluara, nuk u pëlqen të rijnë në bisedë ose nervozohet shpejtë, si dhe bëjnë sjellje të çuditshme./O.S

Të fundit

‘Kush m’i zgjidh hallet e mia, Ilir Meta, LSI-ja’/ Analisti ironizon kreun e PL

Analisti  Arben Meçe në Repoltix komentoi turin e Ilir Metës dhe PL-së duke theksuar se çfarë do të bëjë...

Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Nga Ylli Pata Në vigjilje të 25 prillit ja vlen të bëhen realisht bilancet që nuk u bënë kurrë tre vjet më parë për atë...

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve personale apo bullizimit të tij,...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Lajme të tjera

Web TV