Sa kohë jetojnë qentë, cilat raca jetojnë më gjatë dhe pse?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Mosha mesatare e një qeni është 12 vjet e gjysmë, por disa raca mund të arrijnë 15 vjet: ato me përmasa më të vogla dhe me feçkë më të gjatë jetojnë më gjatë.

 

Të flasësh për kafshët shtëpiake dhe vdekjen nuk do të jetë më e gëzuara, por nuk ka dyshim se kur vendosni të birësoni një qen (ose një mace , ose çfarëdo që dëshironi) është gjithashtu e rëndësishme të dini diçka për jetëgjatësinë e tij dhe çdo problem shëndetësor. ai mund të përjetojë për shkak të karakteristikave të tij fizike – racat e qenve janë shumë të ndryshme nga njëra-tjetra, veçanërisht ato që janë përzgjedhur të jenë “të pastra”.

Kjo është arsyeja pse një ekip nga shoqata English Dogs Trust , e cila punon për të shpëtuar qentë endacakë dhe për t’u gjetur atyre një shtëpi të re, kreu një studim në përpjekje për të kuptuar se cilat raca jetojnë më gjatë dhe pse: është publikuar në Scientific Reports , dhe tregon se si qentë me surrat të gjatë dhe me madhësi të vogël-mesatare janë më jetëgjatët nga të gjithë.

MjedisiCili është qëllimi i bishtit të një qeni? Më shumë për të “flasur” sesa për të drejtuar mirë

CILI ËSHTË QENI MË JETËGJATË? Studimi u krye duke mbledhur të dhëna nga më shumë se 500,000 ekzemplarë që jetojnë në Angli dhe është, sipas Dogs Trust, i pari i këtij lloji që merr parasysh kaq shumë karakteristika të ndryshme të një qeni: nga raca deri te forma e surratit. deri te dimensionet.

Rezultatet kanë të bëjnë me më shumë se 150 raca dhe hibride dhe para së gjithash thonë se mosha mesatare e një qeni është 12 vjeç e gjysmë: 12.7 për femrat dhe 12.4 për meshkujt, për të qenë të saktë. Raca më jetëgjatë, përsëri sipas të dhënave të studimit, është thembra Lancashire, e lindur në vitet 1960 nga kryqëzimi midis Terrierit të Mançesterit dhe korgi (i famshmi “qeni i mbretëreshës”, kur Elizabeth II ishte ende gjallë) : jeton në mesatarisht 15.4 vjet. I ndjekur nga spanieli tibetian (një tjetër qen i vogël), me 15,2 dhe dachshund, me 14.

Lexo edhe :  Mbi 1 miliard njerëz në botë janë mbipeshë, sipas OBSH

PROBLEMI I FEÇKËS SË SHKURTËR. Në anën tjetër të spektrit është për shembull bulldogu , një nga racat më të dashura në botë (në Shtetet e Bashkuara është i pari në këtë renditje speciale): ky qen jeton mesatarisht 9.8 vjet. Raca të tjera me jetë po aq të shkurtër janë pinscher (9.3), mastifi napolitan (9.3) dhe cane corso (8.1). Cila është karakteristika e përbashkët për të gjitha këto raca? Mjafton t’i shikoni: të gjitha kanë një surrat të shkurtër dhe të rrafshuar, të përzgjedhur ndër shekuj sepse konsiderohet veçanërisht e lezetshme nga ne njerëzit, por që mund të shkaktojë shfaqjen e problemeve shëndetësore, veçanërisht të natyrës së frymëmarrjes.

Prandaj, qentë me hundë të shkurtër kanë një nevojë më të madhe për vëmendje dhe pothuajse gjithmonë vizita të shpeshta te veterineri: studimi fton pronarët e ardhshëm që ta marrin parasysh këtë dhe të kujtojnë se ka raca që kanë nevojë për më shumë përpjekje për të qëndruar të shëndetshëm, sepse karakteristikat fizike nuk i ndihmojnë.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora...

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, shprehu falënderimet e...

A ndikon pozicioni i gjumit në shëndetin e zemrës?

Dihet tashmë se një gjumë i mirë dhe cilësor ndikon në shëndetin tuaj, veçanërisht atë të zemrës. Studimet kanë treguar se një gjumë i...

Kush janë të burgosurit e tjerë rusë që mund të kenë fatin e Navalnyt?

Kur autoritetet e burgjeve në Arktikun rus njoftuan për vdekjen e papritur të liderit opozitar rus, Aleksei Navalny, më 16 shkurt, ata thanë se...

Rihana performon në dasmën e miliarderit indian, u pagua 9 mln dollarë

Rihana, ylli i muzikës ndërkombëtare ka performuar në dasmën e djalit të një miliarderi në Indi. Ajo ka magjepsur të gjithë të ftuarit në...

Lajme të tjera

Web TV