Zvicër: 23% më shumë kërkesa për azil gjatë vitit 2023

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

30.223 persona kanë aplikuar për azil në Zvicër në vitin 2023. Kjo është 23.3% më shumë se një vit më parë. Sekretariati Shtetëror Zviceran për Migracionin (SEM) gjithashtu pret rreth 30,000 kërkesa për azil në vitin 2024, siç u njoftua të enjten.

Kishte 5,712 më shumë kërkesa për azil më 2023 se më 2022. SEM ia atribuon rritjen tre faktorëve kryesorë. Numri i azilkërkuesve turq u dyfishua në gjithë Evropën. Numri i kërkesave për azil nga turqit në Zvicër u rrit krahas kësaj me 2000.

SEM regjistroi gjithashtu një rritje të konsiderueshme, por më pak të theksuar të azilkërkuesve marokenë dhe algjerianë, të cilët kryesisht largohen nga vendi i tyre për arsye ekonomike.

Në muajin korrik, Zvicra ndryshoi politikën e saj të azilit ndaj vajzave dhe grave afgane. Si rezultat, 1800 gra të pranuara përkohësisht paraqitën një kërkesë të re për azil. Vendi më i rëndësishëm i origjinës ishte sërish Afganistani, i ndjekur nga Turqia, Eritreja, Algjeria dhe Maroku, shkruan swissinfo.

SEM trajtoi 26,667 kërkesa për azil në shkallën e parë. Azil iu dha 5991 personave, që korrespondon me një normë njohjeje prej 25.7%. Shkalla e mbrojtjes ishte 54.4% krahasuar me 59% në vitin 2022. Kjo përfshin pranimin e përkohshëm dhe dhënien e azilit. Statusi i mbrojtjes S për refugjatët nga Ukraina u aplikua nga 23,012 persona. Ai u dha në 18,375 raste, u refuzua në 932. 13,512 personave të tjerë iu ndërpre statusi, ndërsa 3,260 ishin në shqyrtim për përfundimin. Gjithsej 66,083 refugjatë kishin statusin e mbrojtjes në fund të vitit./O.S

Të fundit

U aludua se mund të jetë kandidate e opozitës për kryeministre, Jorida Tabaku shuan zërat

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku e ftuar në një program televiziv, u pyet rreth zërave se ajo mund...

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata do ta kurorëzojnë dhe me...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Lajme të tjera

Web TV