Ndryshime të skajshme të motit në Zvicër/ Nga kohë vere bëhet dimër, bora mbulon vendin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në disa rajone të Zvicrës ende nuk mund të thuhet se jemi në pranverë, as në prag të verës. Edhe pse moti dje ishte me diell, sot në disa kantone bora ka zbardhur deri në gjunjë. Kështu mëngjesi i sotëm i ka gjetur banorët e kantonit të Ticinos. Edhe në Zvicër thonë se “plakat po shkunden”, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Ticino zhytet në dëborë pak para Pashkëve. Shoferët po “luftojnë” me sasi jo të vogël të dëborës në rrugë. Rrethi Leventine është tepër i prekur. Rreth 500 metër, autostrada ishte e mbuluar me borë. Dëbora ra edhe në Biasca (TI), rreth 300 mbi nivelin e detit.

Pamjet nga agjencia e lajmeve BRK tregojnë borëpastruesit që kalojnë nëpër borë dhe pastrojnë rrugët.

Dy ditë pas fillimit zyrtar të sezonit të luleve, po bie botë në shumë zona në Zvicër, raporton MeteoNeës, shkruan Le Canton27.ch

 

 

Më nxehtë koha ishte në në Biasca, Ticino: atje temperaturat ishin 21.8 gradë. Në pjesën tjetër të rrafshnaltave temperaturat u regjistruan gjithashtu ndërmjet 19 dhe 21 gradë./O.S

Të fundit

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj...

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo gjithashtu përballet me pengesa të...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Leku ‘mbyt’ euron, mësoni me sa blihen dhe shiten monedhat e huaja sot

Sot, më 25 maj 2024, dollari amerikan blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93 lekë. Euro blihet me 100 lekë dhe shitet 100.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje...

Lajme të tjera

Web TV