Greqia nuk heq dorë nga kërcënimet! Dendias ‘vë me shpatulla pas muri’ Shqipërinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare të Greqisë, Nikos Dendias, i ka dërguar një mesazh Shqipërisë që të respektojë acquis evropiane gjatë procesit të anëtarësimit të saj në BE.

Dendias, në deklaratën e tij pas përfundimit të paradës në 111-vjetorit të çlirimit të Janinës, pasi theksoi se “Greqia është një vend i vendosur në favor të perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor”, vazhdoi duke paralajmëruar Shqipërinë, në lidhje me integrimi9n në Bashkimin Europian.

“Unë jam duke iu referuar edhe Shqipërisë fqinje, e cila, megjithatë, gjithmonë në përpjekjen e saj për t’u bashkuar me familjen evropiane, duhet të ketë edhe nevojën për të respektuar acquis evropiane.”- tha ai.

Greqia ka kërcënuar dhe më herët se do pengojë anëtarësimin e Shqipërisë në BE, nëse Fredi Beleri nuk lejohet të betohet si kryebahskiak i Himarës./E.T

Të fundit

Liverpool mposht Atalantën por eliminohet nga Europa, Leverkusen mbetet e pathyeshme

Atalanta nxjerr jashtë Europës Liverpoolin. Skuadra bergamaske u mposht 0-1 në shtëpi nga “The Reds”, por kualifikohen në gjysmëfinale...

Roma triumfon sërish ndaj Milanit dhe kualifikohet në gjysmëfinalen e Europa League

Roma kalon në gjysmëfinalet e Europa League, ndërsa eliminon Milan-in, pas fitores me rezultatin e përgjithshëm 3-1 të dy ndeshjeve çerekfinale. Pas takimit në “San...

Më 20 Prill, Dielli kalon në Dem, ja çfarë u ndodh këtyre 5 shenjave të Zodiakut

Më 20 Prill, Dielli kalon në Dem dhe fillon zyrtarisht sezoni i shenjës së dytë të kalendarit astrologjik. Kjo ditë do të sjellë ndryshime...

Çfarë është “mashtrimi i së ardhmes? Flamuri i kuq në një raport në çift

Është normale të imagjinoni një të ardhme me dikë që ju intereson, sidomos pasi takimi i parë ka shkuar shumë mirë dhe jeni në...

“Ajo që po bën Meta nuk është sjellje politike”/ Çani reagon ashpër: Ish-presidentit …

Gazetari Arian Çani në një intervistë për një emision televiziv ka komentuar deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë ndaj SPAK. Ai theksoi se kjo...

Lajme të tjera

Web TV