Ekspertët thonë se po krijohet në heshtje një trend i ri për bukurinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mbase nuk e keni vënë re, por në botën e bukurisë ka aktualisht një lëvizje, sipas së cilës, minimalizmi konsiderohet shumë. Për të qenë më të qartë, duket se po ikën koha e filtrave dhe grimit të rënduar, apo përpjekjeve për t’u dukur shumë të bukura dhe po i qasemi shumë pranë natyrales.

Pse mendohet kështu?

Mjafton të shikosh çfarë po ndodh në çdo tapet të kuq, të çdo eventi të rëndësishëm në botë. Elita e Hollywood-it, ka vendosur standardin e ri të të treguarit të poreve dhe fytyrës siç është. Bashkëthemeluesi i “TooFaced”, Jerrod Blandino, mendon se edhe vetë krijuesit e produkteve kozmetike duan që njerëzit të duken të shëndetshëm dhe të bukur me lëkurën e tyre natyrale. “S’ka lidhje me mbulimin, por me pranimin e vetes dhe dashurisë ndaj saj”.

Edhe sipas Dr. Haroon Hamid, deramtolog në “Haus of Skin” në Londër, Khloé Kardashian, Kylie Jenner dhe Courteney Cox kanë hequr disa prej mbushjeve në fytyrë. “Qasjet e tyre i japin prioritet tipareve natyrale”, shprehet ai.

Ylli i Bridgerton, Phoebe Dynevor, ishte e fundit që na tregoi se me pak “concealer” mund të fshehësh defektet e vogla dhe ta lësh lëkurën të marrë ajër duke treguar teksturën e saj. Për të mos harruar Pamela Anderson e të tjerë artistë që kanë kaluar në tapetin e kuq pa grim.

Edhe Dua Lipa vazhdon t’i qëndrojë besnike pamjes natyrale. Dermatologët thonë se grimi i tepërt shpesh i bën vajzat të duken më të mëdha në moshë, ndaj ky trend e sjell promovimin e natyralitetit një hap më pranë duke dhënë dhe një mesazh pozitiv te vajzat e reja për të përqafuar bukurinë natyrale.

Lexo edhe :  Dafina Zeqiri dhe Kreshnik Gjergji drejt martesës, këngëtarja i thotë ‘po’ propozimit...

Sigurisht, tendenca është përqafuar edhe nga vajzat shqiptare, të cilat po shkojnë drejt natyrales. Alketa Vejsiu, Megi Pojani, Bora Zemani, Grida Duma e shumë goca të tjera të ekranit kanë sjellë një frymë të re./E.Ç

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV