Rritet përdorimi i kontraceptivëve, nga vajzat e reja/Mjekët: Marrja pa kriter ka rreziqe

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rritet numri grave dhe vajzave që përdorin kontraceptivët dhe pilulën e emergjencës për të parandaluar një shtatzëni. Vajzat e reja janë ato që i drejtohen më së shumti farmacive.

“Kërkesat janë shtuar. Vijnë dhe marrin edhe gratë, edhe vajzat.”

Mjekët gjinekologë thonë se ka mjaft raste që vajzat përdorin në mënyrë të gabuar dhe pa kriter kontraceptivët dhe pilulën e emergjencës.

“Është një trend në rritje i kontraceptivëve. Marrja e gabuar e kontraceptivëve ka efekte anësore. Kontraceptivët në përgjithësi i përdor mosha 20-35-40 vjeç, ata të emergjencave përdoren zakonisht nga vajzat e reja. Ka shumë gra dhe vajza të reja që përdorin kontraceptivët në mënyrë të gabuar dhe janë paraqitur pranë nesh”.

Mjekët thonë se përdorimi i gabuar i tyre sjell deri në mosarritjen e një shtatzënie në të ardhmen.

“Kontraceptivët e përdorur në mënyrë të parregullt mund të sjellin edhe mosarritjen e një shtatzënie të ardhshme”.

Po ashtu, përdorimi i gabuar i tyre dhe marrja në farmaci pa rekomandimin e mjekëve, sipas gjinekologëve është shqetësuese për shëndetin riprodhues pasi këto gra rrezikojnë të bëjnë shtatzëni ektobike, e quajtur ndryshe shtatzëni jashtë mitre, e cila vë në rrezik edhe jetën e gruas./O.S

 

Të fundit

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Lajme të tjera

Web TV